Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Epidemia. Personel szpitala woła o pomoc
Ziemia Lubawska odbierze Iławie nową drogę ekspresową?
Ratownik Tomasz Sławiński: Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Podwyżka pensji dla dyrektor ICK: „Rutynowa”
Roman Żuralski: List otwarty do mieszkańców Iławy i regionu
Chciał ukraść pieniądze z myjni, ale...
O historii starego młyna
Pożar zabytkowego młyna
Więcej...

CZYTAJ

2018-09-26

Nowy reumatolog w Centrum Medycznym MEDEN


Specjaliści reumatologii diagnozują i leczą choroby często mylone przez innych lekarzy z chorobą zwyrodnieniową stawów lub schorzeniami ortopedycznymi. Nieleczone schorzenia reumatologiczne mogą prowadzić do degradacji funkcji ruchowych, co w konsekwencji znacząco ogranicza lub eliminuje chorego z aktywności zawodowej, społecznej i rodzinnej. W Iławie i regionie Centrum Medyczne MEDEN jest jedyną placówką, w której możemy zgłosić się do lekarza reumatologa.

– Kim jest reumatolog przyjmujący w placówce MEDEN?

– Nazywam się dr Barbara Bazela, jestem specjalistą w zakresie reumatologii, rehabilitacji oraz interny medycznej z wieloletnim stażem. Doświadczenie nabywałam w oddziałach reumatologicznych w Elblągu i Sztumie jako lekarz orzecznik ZUS i ordynator oddziału Szpitala Wojskowego w Elblągu. Każdego roku uczestniczę w kilkunastu konferencjach reumatologicznych w kraju i za granicą. Pełnię również funkcję Koordynatora Krajowego kilku programów klinicznych toczących się na terenie całej Polski.

– Skąd pomysł aby zacząć działalność na terenie Iławy?

– Otwarcie gabinetu reumatologicznego w Iławie jest odpowiedzią na prośby pacjentów z Iławy, Ostródy, Zalewa i innych okolicznych miejscowości, którzy z uwagi na brak specjalisty reumatologa w swoim miejscu zamieszkania zmuszeni są podróżować do reumatologicznych poradni specjalistycznych np. do Elbląga. Koszt podróży własnym środkiem transportu do Elbląga jest porównywalny do prywatnej wizyty w gabinecie w Iławie i wielu pacjentów zgłaszało, iż woli przyjść na wizytę odpłatnie niż podróżować tak wiele kilometrów. Część chorych nie posiada własnego samochodu i musi prosić członków rodziny o pomoc lub podróżuje do Elbląga pociągiem lub autobusem. Z 20 minutowej wizyty w poradni specjalistycznej w Elblągu robi się całodniowa wyprawa z zaangażowaniem do transportu mężów, synów i córek. Dla pacjenta ze schorzeniami narządu ruchu wielogodzinna podróż często jest barierą trudną do pokonania.

– Jakie są wskazania do wizyty w gabinecie reumatologicznym?

– Chorobom reumatologicznym towarzyszą objawy pod postacią zmęczenia i ogólnego osłabienia, chudnięcie, stany podgorączkowe, zmiany łuszczycowe na skórze, w tym często na skórze głowy i dużych stawach, zmiany na płytkach paznokci np. plamy olejowe, naparstkowanie, zapalenie spojówek i zapalenie błony naczyniowej oka. Często także zapalenie przyczepów ścięgnistych tzw. palec „kiełbaskowaty”, czyli zapalenie wszystkich tkanek okołostawowych i stawów palca. Objawami, które wskazują na chorobę reumatologiczną jest także ograniczenie ruchomości stawów, sztywność poranna trwająca czasami nawet do kilku godzin, bóle, obrzęki stawowe. Choroby reumatyczne są drugą co do częstości, po chorobach układu krążenia, przyczyną rent inwalidzkich. Statystyki pokazują, że pacjent reumatologiczny w przeważającym procencie to pacjent również kardiologiczny i na odwrót.

– Jak należy przygotować się do wizyty?

– Pacjent powinien w ramach swoich możliwości wykonać i dostarczyć na pierwszą wizytę następujące oznaczenia z krwi: CRP, morfologia, jonogram, AST, ALT, GGTP, RF, anty-CCP, poziom witaminy D. W późniejszym etapie leczenia czasami jest konieczna diagnostyka rozszerzona np. oznaczenie HLA-B27, anty-dsDNA, anty-SS-A/Ro itd. wykonanie kapilaroskopii, USG stawów drobnych rąk, densytometrii. Chory o ile to tylko możliwe powinien przynieść na wizytę swoją przeszłą dokumentację medyczną czyli karty pobytu szpitalnego, wyniki badań radiologicznych.

– Jakie usługi są świadczone w Pani gabinecie, jaka jest odpłatność i termin oczekiwania?

– W gabinecie reumatologicznym i leczenia osteoporozy wizyty są odpłatne. Koszt samej wizyty to 130zł. Lekarz na wizycie dokonuje wlewu dożylnego oraz podaje lek dostawowo lub domięśniowo również odpłatnie; koszt leku plus iniekcja 50 zł. Gabinet posiada jednak umowę z NFZ na wystawianie recept refundowanych dzięki temu pacjentom przysługuje refundacja za leki w aptece. Niebawem będzie możliwość uzyskania skierowania na badania diagnostyczne, zwolnienia lekarskiego, zaświadczenia o stanie zdrowia, wniosku o rentę jak i skierowania do szpitala. W chwili obecnej terminy oczekiwania na wizytę zazwyczaj nie przekraczają od kilku do maksymalnie 14 dni, jednak ze względu na bardzo duże zainteresowanie czas oczekiwania może chwilowo ulec wydłużeniu. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. W przypadku gdyby jednak okazało się, że czas oczekiwania będzie zbyt długi, to w placówce MEDEN zacznie przyjmować większa ilość specjalistów reumatologii. Zachęcam do skorzystania z informacji telefonicznej pod numerem 608-202-021. Panie recepcjonistki z chęcią udzielą wszelkich niezbędnych wskazówek. Dodam na koniec, że pacjenci mają unikalną szansę na uzyskanie nowoczesnego leczenia. Istnieje możliwość zakwalifikowania się do jednego z prowadzonych w gabinecie programów klinicznych. Pacjent spełniający kryteria i pomyślnie zakwalifikowany może uzyskać nieodpłatnie leczenie biologiczne, którego normalny rynkowy koszt dla 1 pacjenta waha się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Pacjent uczestniczący w programie nie płaci za wizyty w gabinecie, nie płaci za leki, a koszty przejazdu są mu zwracane zgodnie z przepisami prawa.

MARIKA ZENOWICZ


Centrum Medyczne MEDEN, 1 piętro
Iława, ul. Sendlerowej 8
rejestracja: kom. 608-202-021


Bóle stawów, mięśni, kości?
Potrzebujesz reumatologa!


Bóle stawów, mięśni, kości?
Potrzebujesz reumatologa!

  2018-09-26  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129632381


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.