Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
TEKSTY
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

TEKSTY
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

Forum

43316. 
Odnośnie wpisu numer: 43307

Naprawdę nie chcę być niemiły dla młodego Burmistrza Iławy, ale muszę, bo dłużej utrzymać irytacji nie zdołam.
Na jaki grom wpakował on do porządku obrad na nadchodzącą sesję na poniedziałek 27.09, by na wniosek znowu Dominiki Wściekłej głosować nazwę ronda w głównym punkcie Iławy "Rondem Praw Kobiet"...? Cholera jasna! Jakież prawa obywatelskie są odbierane kobietom w Iławie...?
Panie Przewodniczący Michale Młotek!
Panu też odbija?
To są wasze, młodych, słowa. Pamiętacie? Samorząd lokalny miał się nie mieszać do polityki i ideologii. No i co teraz? Jak wyglądacie znowu?
 Marszałek
 Iława, Wtorek 21-09-2021

43315. 
NOWE MIASTO BUDUJE, A IŁAWA CO ROBI...?

Tylko pozazdrościć! #NoweMiastoLubawskie zbliża się do finału budowy upragnionej obwodnicy (3/4 zaawansowania z 18 km). Do historii odchodzi totalnie zakorkowane centrum, niebezpieczny tranzyt TIR-ów, czy uciążliwe problemy z przejściem nawet po pasach. A Iława co robi?

Burmistrz #DawidKopaczewski na radnych miejskich, zadających trudne pytania o działania w sprawie marzeń o iławskiej obwodnicy, nasyła prawników i straszy sądami. Czego się boi? To oczywiste: porównań i katastrofalnej oceny. Gdzie nie spojrzeć dookoła regionu Iławy, wszędzie powstają ogromne inwestycje za pieniądze z budżetu centralnego, tylko #Iława pozostaje „białą plamą”, a kolejne miliardy przejeżdżają nam przed nosem.

Niedawna próba załatwienia kasy na wiadukt przy białym kościele, czy też na drugi, wylotowy wiadukt „leśny” (razem z burmistrzem Kisielic, Rafałem Ryszczukiem) skończyła się całościową kompromitacją, bo obydwa wnioski nie dostały się nawet do II fazy oceny merytorycznej, gdyż odpadły już na samym wstępie, i to ze względów... formalnych! Blamaż.

Obejrzyj materiał filmowy:
https://www.facebook.com/kurier.ilawski/posts/4821899421177111
 Jarosław Synowiec
 Iława, Poniedziałek 20-09-2021

43314. 
Już następnego dnia po nałożeniu na Polskę przez jedną lewacką wariatkę z "Trybunału Sprawiedliwości UE" bezprawnych, skandalicznych, wręcz bandyckich kar finansowych w związku z działalnością niegroźnej kopalni w Turowie (oczywiście w porównaniu do czeskich lub niemieckich kopalni tego typu), komunistyczna Komisja Europejska informuje z pełną powagą, że dla np. zablokowania antyeuropejskiej budowy niemiecko-rosyjskiego gazociągu "Nord Stream 2" ona nie ma... żadnych uprawnień.

Powtórka z historii dzieje się na naszych oczach.
Lewacka bolszewia niemiecko-rosyjska w natarciu.
IV Rzesza Europejska.
 anty-bolszewik
 Iława, Poniedziałek 20-09-2021

43313. 
Ależ to jest wstyd! Schody do marketu BricoMarche od strony ulicy Dąbrowskiego - znowu pełne śmieci. Straszny wygląd. Wstyd, wstyd!
 Wojtek
 Iława, Niedziela 19-09-2021

43312. 
Miłe zaskoczenie. Niedziela rano, godzina 10, a tu samochód zbiera worki śmieciowe z małych śmietników zlokalizowanych przy ścieżce nad Małym Jeziorakiem.
Mam tylko pytanie: dlaczego nie zbiera pół-pełnych koszy? Może to robota dla innej ekipy?
 Wojtek
 Iława, Niedziela 19-09-2021

43311. 
SIEKIEREZADA

Sobota, #Susz. W jednym z domów przy skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Prabuckiej znaleziono martwe ciało z poważną raną głowy 55-letniego Marka Nowickiego. Pierwsze oględziny wskazują, że denat mógł zostać zamordowany np. siekierą. Trwają poszukiwania sprawcy, który długo nie pochodzi na wolności, gdyż w pobliżu miejsca zbrodni był sprawny monitoring. Szybko wytypowano i pod nadzorem prokuratora zatrzymano dwie osoby. Szybko też znaleziono narzędzie zbrodni. Wstępne ustalenia są szokujące.
Ciąg dalszy: w gazecie #KurierIławski od środy.
 KURIERZY
 redakcja, Sobota 18-09-2021

43310. 
Odnośnie wpisu numer: 43305

Co ty za głupoty wypisujesz? Dla jakich wybrańców? Każdy mógł przyjść i posłuchać, zobaczyć co się dzieje. [...] Najwięcej narzekają ci, którzy z niczego nie skorzystali.
Praktycznie co tydzień w SOK-u coś się działo, informacje były w internecie, w mieście - nawet zrobili specjalne słupy ogłoszeniowe z informacją co, gdzie i kiedy. Wystarczy przeczytać.
 Żwirek
 Susz, Piątek 17-09-2021

43309. 
Odnośnie wpisu numer: 43292

Problem iławskiego schroniska dla zwierząt jest o wiele głębszy i o wiele poważniejszy.
Jestem ciekawy, jak wypadła kontrola finansowa?
O odmowach przyjęcia zwierząt słychać jak Iława długa i szeroka. Pamiętam jak Kurier kiedyś pisał o kocie Uszko. Co dalej w tej sprawie? Zdjęcia były makabryczne.
 pytacz
 Iława, Piątek 17-09-2021

43308. 
Odnośnie wpisu numer: 43306

Te reklamowane Liceum Wojskowe jest o niebo wyżej niż różne klasy mundurowe pozakładane po kątach powiatu iławskiego. Nareszcie mamy doskonałe przedsięwzięcie.
Chętnych można rozpoznać po zachowaniu i podejściu do nauki w liceum. Widać czy chętni nadają się czy nie do przyszłej służby na całe życie w policji, wojsku, straży.
Jednak nie mam przekonania, czy na naszym wciąż jeszcze czerwonym i liberalnym terenie znajdzie się kadra typowo przygotowana do pracy z młodymi kandydatami na wojskowych, bo i sama nigdy koszar nie widziała, grochówki nie smakowała, a prochu nie wąchała. Nie mówiąc żeby była na przeszkoleniu żołnierskim.
Ale niech się dzieje! Niechże! Niechże! Bo od czegoś trzeba zacząć!
Bóg, Honor i Ojczyzna!
 Marszałek
 Iława, Piątek 17-09-2021

43307. 
I ZNÓW KOGOŚ NAWIEDZIŁO... z nazewnictwem rond w Iławie. Nawiedzonej babie od czarnych marszy wściekłych macic znowu zachciało się w centrum Iławy przy poczcie "Rondo Praw Kobiet".
A cóż to?! Od kiedy kobiety w Polsce lub Iławie nie mają praw?!
TU MA BYĆ RONDO, ALE CENTRALNE. [...]
Precz z ideologią komunistów!
Dlaczego radni w ogóle dyskutują nad tym projektem?! Kto rządzi Radą Miejską w Iławie?! Znowu komuniści?! Ich dzieci?! [...]
 woźny z ratuszowej baszty
 Iława, Piątek 17-09-2021

43306. 
Wspaniały pomysł na szkołę mundurową w Iławie. Ciekawy artykuł na ten temat ukazał się w "Kurierze Iławskim" [str. 18].
A może warto znowu wrócić do wychowywania młodych pokoleń według przedwojennych wzorców: "Bóg. Honor. Ojczyzna"? Nie tylko w szkołach profilowanych na wojsko. Co złego przynosi całemu społeczeństwu takie wychowanie?
 Anna
 Iława, Piątek 17-09-2021

43305. 
Suski Ośrodek Kultury Susz z dotacja 420 tys. zł... Czujecie to? Blisko pół miliona zł na jakieś imprezy na leżaku o których nic nie było wiadomo. Na których były garstki, wybrańcy.
[...] Ja o "Dniach Susza" nic nie słyszałem. Masakra, pralnia pieniędzy...
Może warto przyjrzeć się budżetowi ile jeszcze pójdzie kasy na niewypały.
 Mirek
 Susz, Piątek 17-09-2021

43304. 
Muszę się poskarżyć się na bardzo kiepskie nagłośnienie na iławskim stadionie. Podczas ostatniego meczu praktycznie nic nie było słychać. Chętnie bym poruszył ten temat na łamach gazety.
 Tadeusz
 Iława, Czwartek 16-09-2021

43303. 
Doniesienie do Policji na... wywóz ziemi z budowy Parku Handlowego na rogu Alei Jana Pawła II z ulicą Ziemowita.
Wielkie ciężarówki, zjeżdżając w prawo w ulicę Ziemowita wręcz zsypują ziemią tę jezdnię aż do Alei JP II. Jest mokro i o poślizg nietrudno. Takie numery są niedozwolone. Zabrudzania błotem surowo zakazują przepisy ruchu drogowego.
Proszę Kurierów o interwencję.
Panowie Policja - do roboty i gonić dziadostwo. Porządek musi być!
 radny skrzydłowy
 Iława, Czwartek 16-09-2021

43302. 
Ten "właściciel" sklepu przy ulicy Królowej Jadwigi myśli, że cały Świat należy do niego!
Wokół sklepu od rana syf jakich w mieście mało, a on sam parkuje na środku chodnika.
Proszę zająć się delikwentem ;)
 Za Lando
 Iława, Środa 15-09-2021

43301. 
Odnośnie wpisu numer: 43290

O drzewach ciąg dalszy (część 4). Brzoza.

Brzoza to gatunek przedziwny pod wieloma względami. Występuje tylko na półkuli północnej, gdzie surowy klimat i ciężkie warunki. Brzozie nic się nie stanie po największych mrozach – da sobie radę. Brzoza wytrzyma wszystko, największe mrozy; to ona pierwsza wiosną wystrzeli zielonymi listeczkami na swych cieniutkich gałązeczkach. Kora brzozy zawiera ciekawy związek – betulinę, która nie przepuszcza wody. Jej kryształki także odbijają, rozpraszają światło. Stąd ta piękna, rozpoznawalna nawet na pierwszy rzut oka biel pnia brzozy. Dzięki białej korze brzoza jest odporna i, na mocne nasłonecznienie (słońce nie odbiera wewnętrznej wilgoci) i, na silne mrozy.

Prawdziwa matka założycielka lasu – powiadają leśnicy. Tworzy warunki dla innych drzew, a potem po prostu ustępuje im miejsca. Usuwa się w ich cień, pozostaje na obrzeżach lasu, w którym dominują już inne gatunki. Altruistka, jakiej ze świecą nie uświadczysz w przyrodzie. Brzoza taka była zawsze – i wiele tysięcy lat temu, kiedy po przejściu lodowca na pustym po horyzont, przeoranym poligonie zaczęła tworzyć LAS, i taka jest teraz. Wierna swojej naturze i Naturze.

Pierwsza pojawia się na najgorszych terenach: „sieje się sama”, rośnie szybko i zaraz nawadnia szczere piaski (byle złapała choć trochę wilgoci), osusza bagna, użyźnia najbardziej kamieniste gleby, bo długimi korzeniami kruszy spoiste warstwy i dostarcza tam tlen, a potem przyciąga mnóstwo gatunków, które kolonizują nowe środowisko.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Wtorek 14-09-2021

43300. 
Czy Gmina Susz chce aby śmieci lądowały w lasach?
Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Stanisław Blonkowski, znany leśnik, przedstawił program sesji na czwartek 16 września. Wśród uchwał znajduje się zmiana sposobu odbierania śmieci od mieszkańców. Uchwała wprowadza limit odbioru śmieci budowlanych i poremontowych na... 1 tonę rocznie.
Czy ktoś tam zwariował?
Zwykły remont łazienki generuje minimum tonę śmieci. Uchwałodawca w żaden sposób nie wyjaśnia co się stanie po przekroczeniu limitu. Można założyć, że odpady nie zostaną przyjęte albo za kosmiczną opłatą. Gdzie więc trafią? Czy znowu do lasu?
Co ma zrobić mieszkaniec remontujący łazienkę? Czy to taki duży problem dla Gminy żeby takie limity ustalać?
Ilu mieszkańców w ciągu ostatnich 3 lat przekraczało 1 tonę? Jaki to był koszt dla Gminy, że zdecydowała się na wprowadzenie limitów?
 Mikołaj
 Susz, Wtorek 14-09-2021

43299. 
„Na wieczną wachtę odszedł nagle MATEUSZ PROJS – pasjonat żeglarstwa, świetny organizator, dobry Człowiek. Cześć Jego pamięci” – piszą kompani spod żagli.
Tragicznie zmarły iławianin osierocił 3-letniego synka Filipa oraz zrozpaczoną żonę Martę.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 13-09-2021

43298. 
Odnośnie wpisu numer: 43295

Skończyły się 100-procentowe dodatki covidowe [w czerwcu 2021 roku], więc teraz tysiące pielęgniarek i ratowników medycznych - z narażeniem własnego zdrowia i życia, oczywiście dla dobra nas, pacjentów - wyszli na ulice protestować o pieniądze.
Bez maseczek.
Bez nawet dystansu.
Bez żadnych zasad separacji.
Proponuję ustawić im po staremu uliczne budki telefoniczne, niech załatwiają swoje pretensje przez telefon.
 Ola Mała
 Iława, Poniedziałek 13-09-2021

43297. 
Bardzo dziwna sytuacja.
Naciągana internetowa Gala Sportowa "Gazety Olsztyńskiej" [...].

1). Pośród kategorii "trener" zauważyłem wyróżnionego na 3. pozycji Andrzeja Szyslera z lekkiej atletyki, sekcja LA przy CSiR w Suszu.

2). Natomiast w kategorii "sportowcy" w wyróżnionej dziesiątce nikogo nie znajdziesz z lekkoatletów.

Przecież, to nielogiczne, aby trener - nie mając żadnego z zawodników nawet na 10 pozycji - był trzeci. Czyżby sam się wystawił? Czy gazeta z Olsztyna manipuluje? Może chodzi tylko o nabijanie kasy sms-ami od nawiedzonych ludzi...?
 pomocnik trenera
 Susz, Poniedziałek 13-09-2021

43296. 
Uwaga! Pigułka transportowa dla dojeżdżających lokalnie oraz dalej! W środku bieżącego wydania gazety #KurierIławski znajdziecie nowe od 1 września, połączone rozkłady jazdy – pociągów PKP, autobusów ZKM oraz autobusów PKS.

#Iława #Lubawa #NoweMiasto #Susz #Kisielice #Zalewo
 KURIERZY
 redakcja, Sobota 11-09-2021

43295. 
Po studiach z ratownictwa zarabiałam 999 złotych. Serio, tak to wyglądało za czasów PO i słynnego dorobkiewicza Donalda Tuska. Pamiętam to do dziś, bo to numer pogotowia. Zaczynałam w roku 2008. Klepałam biedę i rozglądałam się żeby wiać na Zachód.
Tak było... Tak było... Kto jest w temacie, ten wie jak wtedy pokrętnie była skonstruowana ustawa.
Nie pasowało mi wtedy, więc się przekwalifikowałam. Tylko dzięki mojemu facetowi i rodzicom zostałam w Polsce.
Po latach, gdy w roku 2015 do steru władzy w PL doszła wzgardzana "socjalistyczna prawica" Kaczyńskiego, szybko wróciłam do ratownictwa.
Mam 45 zł na godzinę.
Podstawa na etacie 5000 zł.
Z nadgodzinami, bez pandemii, wyciągam naprawdę przyzwoicie. Jest co roku realizowana zapowiedź rządu, że co roku mamy podwyżkę. Obietnice są dotrzymywane.
Nikt mi nie wmówi, że zarobki ratowników są tragiczne.
Bzdury...
W czasie wysokiego covid-u, czyli jesienią 2020 roku wyciągałam nawet chwilami ponad 25 tysięcy, ale modlę się żeby to nigdy nie wróciło. Za żadne pieniądze.
 piguła
 Nowe Miasto, Sobota 11-09-2021

43294. 
Ale jaja!
Malutki Susz otwiera całkiem fajne muzeum regionalne.
Tymczasem w Wielkiej Iławie opary absurdu wymazują wszystkie dyski twarde niepamięci zardzewiałych obietnic wyborczych z samorządowej kampanii wyborczej 2018 roku.
Dawidzie Kopaczewski i Michale Młotku! Duecie powiewu młodości!
Co poszło nie tak...?!...
 powiatowy radny skrzydłowy
 Iława-Susz, Sobota 11-09-2021

43293. 
Mamy piękne kobiety w naszym regionie.
Zuzanna Tęgowska mimo młodego wieku ma już spore doświadczenie w wojskowości, pożarnictwie, gastronomii, kosmetologii i modelingu. Tym razem próbuje sił w konkursie piękności. Właśnie zakwalifikowała się do półfinału Miss Polonia.
Poznajcie się! Tekst oraz świetne zdjęcia sesyjne zobaczcie w gazecie #KurierIławski na stronie 10.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 10-09-2021

43292. 
Przybłąkał się się do mnie kotek, więc zadzwoniłam do schroniska ze zgłoszeniem, by zwierzakowi pomóc.
Pracownik schroniska przyjechał, kota zabrał i byłoby wszystko ok, gdyby nie to, że po pewnym czasie wyleczonego i wykastrowanego kota pracownicy schroniska z powrotem przywieźli do mnie. Mówię, że nie mogę kota przyjąć, bo mam już 3 własne, a do tego boję się, że zostanę obciążona kosztami zabiegu i leczenia.
Ja naprawdę nie mogę przyjąć kolejnego zwierzęcia i nie wiem co zrobiłam nie tak? Czy miałam schroniska w tej sytuacji o pomoc nie prosić?
 Stanisława
 Iława, Czwartek 09-09-2021

43291. 
Muszę zwrócić Waszą uwagę na skandaliczne zachowanie na pracownika iławskiego Ratusza, mianowicie starszego pana w niebieskim roboczym kombinezonie, który przez większość dnia siedzi z papierosem na jednej z ławeczek Ratusza.
Zwróciłem na niego uwagę gdyż spaceruję często tędy z małym dzieckiem i ten obrazek notorycznie się powtarza.
Kilka razy przechodziłem dosłownie o metr-dwa obok niego i zawsze to samo. Strasznie od niego śmierdzi. Ale okropnie!
[...]
Pytanie kieruję do Burmistrza [Kopaczewskiego]. Czy Pan nie widzi co się dzieje pod oknem na dziedzińcu Ratusza? Czy tak powinna wyglądać praca podwładnego opłacanego z podatków społeczeństwa? [...] Nie mówiąc już o kreowaniu wizerunku Ratusza i całej Iławy.
 podatnik
 Iława, Czwartek 09-09-2021

43290. 
Odnośnie wpisu numer: 43286

Słowo w sprawie drzew. Człowiek to jedyna istota, która wytnie drzewo, zrobi z niego papier i napisze na nim "Ratujcie drzewa!"

Część 3

Rozszumiały się wierzby płaczące,
Rozpłakała się dziewczyna w głos;
Oczy od łez podniosła błyszczące,
Na żołnierski, na twardy, życia los.

Pieśń wojskowa "Rozszumiały się wierzby płaczące" powstała w czasie II wojny światowej pod pierwotnym tytułem "Rozszumiały się brzozy płaczące". Autorem pieśni był Roman Ślęzak. Pieśń zyskała ogromną popularność szczególnie wśród partyzantów. Nasze poczciwe wierzby należą do wyjątkowych drzew, skoro tak wiele o nich ciekawych rzeczy dowiadujemy się i zajmują się nimi poeci. Niejeden Janko muzykant, kiedy nadeszła wiosna wystrugał z kory wierzbiny fujareczkę-piszczałeczkę małą.

W polskich przysłowiach utrwaliło się przekonanie o tym, że to wiotkie drzewo jest siedzibą złych mocy. Można zastanawiać się nad tym, dlaczego siedzibą diabła jest sucha wierzba? Suche konary wierzb w tradycji ludowej były siedzibą wielu diabłów, m.in. słynnego Boruty. Suchość diabelskiej wierzby może także wynikać z wypalenia skutkiem uderzenia przez pioruny. Powszechnie wierzono, że podczas burz w wierzby uderzają błyskawice i wtenczas nie należało się pod nimi chować.

W kulturze ludowej sądzono, iż wierzba jako drzewo magiczne, daje szczęście, płodność, zdrowie i siły witalne. Kiełkujące wczesną wiosną wierzbowe pędy są do dziś uznawanym symbolem świąt wiosennych. Nic w tym dziwnego, że w marcu zbieramy baziowe gałązki. W tym momencie warto przypomnieć o śmigusowo-dyngusowym zwyczaju smagania się wzajemnie wierzbowymi gałązkami. W słowiańskiej tradycji ludowej uderzanie się wierzbowymi witkami składało się z dwóch etapów: w poniedziałek wielkanocny przez mężczyzn smagane były niewiasty, zaś kobiety panów okładały ficiami tydzień wcześniej – w Niedzielę Palmową.

Stare ludowe powiedzenie mówi: „Wiklina gonna, dziewczyna skłonna”. Nie ma zatem dziwić się temu, że na wsi, tradycyjnie w smaganiu się przykładano wielką wagę. Kościół zaadaptował ten zwyczaj, traktując wierzbowe miotełki jak palmy, którymi witany był Jezus Chrystus przy wjeździe do Jerozolimy. Ich pierwotna symbolika wiązała się jednak z zaklinaniem płodności i zdrowia. Zapewne też z tego powodu wierzbowymi witkami okładały się w łaźniach słowiańskie kobiety. W celu szybszego zajścia w ciążę kobiety zjadały nawet wierzbowe bazie, wierząc w to, że „krzak wikliny ciążę przyczyni”. Co ciekawe, dla zdrowotności i płodności smagano nie tylko ludzi, ale też zwierzęta.

Baśniowy motyw zaklęcia w drzewo wykorzystał Juliusz Słowacki w „Balladynie”. „Niechaj wrośnie wszystek w płaczącą wierzbę” – tymi słowami Goplana zaczarowała Grabca. Motywacją wróżki była zazdrość, a drzewo zatem utożsamiane jest tutaj z karą za nieodwzajemnione uczucie i obelgi wobec zakochanej kobiety. Zsyła także na niego słowika, by nauczył niewiernego mężczyznę kochać i płakać. Podkreśla jednocześnie, że wierzba ta wciąż żyje. Można to więc interpretować w sposób, iż zamiana w drzewo jest szansą na naprawienie swych błędów. Ileż to ciekawych z wierzbą mamy zwyczajów, które warto czasem odsłonić.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Wtorek 07-09-2021

43289. 
"Unia Europejska musi teraz albo nałożyć dzienne kary finansowe, albo wstrzymywać finansowanie" - powiedziała Elżbieta Bieńkowska z PO podczas olszyńskiego "Lager Campus" Rafaella Belmondo, znana również z okrzyków ekstazy "ale jaja, ale jaja".

Te sprzedawczyki już dawno napuściły, naszczuły i wszystko wiedziały.
 anty-bolszewik
 Iława, Poniedziałek 06-09-2021

43288. 
Awantura o wprowadzenie stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym była tak żenująca, że aż brakuje słów żeby oddać skalę degrengolady. [...]
 Marszałek
 Iława, Niedziela 05-09-2021

43287. 
Wszyscy myślący ludzie rozumieją, że obecne elity nadają się jedynie do wymiany z racji magdalenkowatego pochodzenia. Problem podstawowy polega na znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jak nową merytokratyczną elitę, zwaną „inteligencją”, wyłonić.

Droga odgórna jest wykluczona, gdyż złodzieje, kłamcy, niedojdy i tchórze mogliby wynajdywać i ułatwiać karierę jeszcze większym geszefciarzom, oszustom, patałachom i tchórzom, ponieważ inaczej nowi stanowiliby konkurencję dla starych. Na tym polega zasada selekcji negatywnej powszechnie u nas obowiązująca.

Autentyczne elity wyłaniają się oddolnie w wyniku wstrząsu, który pcha ludzi do działania. Tak było, gdy powstawała „Solidarność”. Tworząca się wówczas elita została zniszczona przez bezpiekę i socjalistyczną inteligencję.

Co mogłoby być takim wstrząsem uruchamiającym w wyniku buntu proces elitotwórczy? Czyżby dopiero likwidacja państwa polskiego, kiedy Niemcy działając jako Unia, zlikwidują resztki suwerenności i przekształcą Polskę w krainę geograficzną, spowoduje masowy protest?

Można odnieść wrażenie, że likwidacja Polski zostanie, podobnie jak w 1795 roku, przyjęta z ulgą i zadowoleniem przez mieszkańców, jak kiedyś przez większość szlachty. Jedni będą cieszyli się, że wreszcie Polski nie ma, a inni będą się łudzili, że wraz z nią znikną patologie. Nielicznych buntowników internuje się na kwarantannie, aż zmądrzeją. Nie widać obecnie żadnego powodu, który wywołałby elitotwórczy bunt.

Nie jesteśmy już dawnym Narodem, ale tworem zupełnie nowym.
Komuniści nowej ery daleko przesunęli granicę w umysłach Polaków.
 Jerzy
 Polska, Sobota 04-09-2021

43286. 
Odnośnie wpisu numer: 43283

Słowo w sprawie drzew. Człowiek to jedyna istota, która wytnie drzewo, zrobi z niego papier i napisze na nim "Ratujcie drzewa!"

Część 2.

Polską literaturę związaną z motywem drzewa otwiera słynna czarnoleska lipa Jana Kochanowskiego. Poetyckim podmiotem fraszki jest właśnie personifikowana lipa, natomiast adresatem – strudzony gość. Drzewo zwraca się do gościa, by przed promieniami słońca schronił się pod jego liśćmi. Zachwala przy tym swoje zalety – „nie dosięgnie cię tu słońce”, „sprawić umiem snadnie, że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie”. Daje więc ludziom ukojenie, beztroskie bytowanie i szczęście. Jabłek wprawdzie nie daje, jednakże za dobrodziejstwa czynione wszystkim, traktowane jest niczym „szczep najpłodniejszy w hesperyjskim sadzie”. Lipa jest więc tu symbolem dostatku. W całym utworze podkreślona jest harmonia między człowiekiem a przyrodą. Zauważamy tendencję do idealizowania natury.

Innym dziełem, które zawiera motyw drzewa do podkreślenia niezwykłej harmonii między człowiekiem, a naturą jest wiersz Leopolda Staffa „Wysokie drzewa”. To obraz pogodnego zmierzchu, powolnego pogrążania się świata w półmroku. Drzewa „w brązie zachodu kute wieczornym promieniem” są dla autora źródłem inspiracji. Piękno i dostojność drzew skłania do snucia lirycznych refleksji na temat oddziaływania przyrody na człowieka. Obcując z doskonałością i pięknem krajobrazu docieramy do tajemnicy – osiągamy szczęście poprzez wpływający kojąco na psychikę ludzką ład.

Podmiot liryczny podkreśla związek piękna i dobra. Kontemplując rzeczy piękne, stajemy się bogatsi wewnętrznie, wolni i czyści duchowo. Zatem wiersz ten jest wyrazem przekonania Leopolda Staffa o życiodajnym wpływie przyrody na ludzi. Fraza „o, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa” zarówno rozpoczynająca, jak i kończąca utwór, jest podkreśleniem uroku tych roślin i całej przyrody.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Piątek 03-09-2021

43285. 
Wojciech za Wojciecha na stanowisko trenera piłkarzy Jezioraka Iława.
Po irytującej porażce przed swoimi kibicami z niżej notowanym Barczewem, zarząd klubu za porozumieniem stron rozmówił się z Figurskim i „przeprosił się” z Tarnowskim. Czy tym razem obrońca będzie miał lepszą od napastnika rękę do potencjalnie mocnej drużyny? Bo z tak nieskuteczną grą można tylko pomarzyć o zapowiadanym awansie do III ligi.
Czytajcie w gazecie „Kurier Iławski” na stronie 32.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 02-09-2021

43284. 
Szkoła musi pozostać wolna od nauczania lewackiego obłędu – szalejącej seksualizacji, pomylenia i wymieszania tożsamości płciowej, dziwnych fundacji-pontonów zalewających dzieci i młodzież indoktrynacją i działających poza wiedzą rodziców.
Szkoła musi pozostać ucząca biologii według naukowych faktów, uczącą historii bez kompleksów i uczącą matematyki zgodnie z matematyką a nie krytyczną teorią ras.
 Agent J-23
 Iława, Środa 01-09-2021

43283. 
Odnośnie wpisu numer: 43270

Słowo w sprawie drzew. Człowiek to jedyna istota, która wytnie drzewo, zrobi z niego papier i napisze na nim "Ratujcie drzewa!"

Część 1.

Ludzka cywilizacja, rozpoczęła się w ogrodzie. Łagodne niebo, blask słońca w oliwnych gajach były natchnieniem poetów czasów najdawniejszych. Cały świat zamykał się wówczas w naturalnym ogrodzie, jaki stanowi Południe Europy, wybrzeże Morza Śródziemnego. Poza jego granicami zaczynało się nieznane – obca, mroczna przyroda Północy. Plątanina drzew, w której drogi torowały armie i ciągnący ich śladami kupcy, a po zakończeniu wędrówek ludów – misjonarze. Stamtąd docierały niezwykłe towary. Stamtąd nadchodzili barbarzyńcy…

Tymczasem dla cywilizacji Północy, las był czynnikiem umożliwiającym życie – dawał ukojenie, żywił i chronił. Poprzez swoją gęstość tworzył pas obronny podczas niejednej z bitew, np. Sobieski pod Wiedniem. Na przestrzeni wieków, coraz bardziej wiązał się więc z historią narodów. Nie dziwi zatem fakt, iż przeniknął w dziedzinę literatury, sztuki i kultury. Motyw drzewa funkcjonuje w wielu religiach jako symbol istot boskich. Często bywał przedmiotem czci jako połączenie sił podziemnych – korzeni i sfer niebiańskich – korony, z życiem ziemskim, jako pniem. W starożytnej Grecji drzewa i gaje uznawane były za własność mieszkalną bóstw i nimf.

Gdy wycinano las, dla uszanowania i uczczenia tego miejsca, pozostawiano drzewo bogini Artemidzie. W religii chrześcijańskiej mamy natomiast do czynienia z drzewem wiadomości dobrego i złego, symbolizującego wszelki grzech, którego owocu ośmielili się spróbować pierwsi rodzice.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Środa 01-09-2021

43282. 
Odnośnie wpisu numer: 43276

Masz dziewczyno talent, ale i widoczną chęć do katorżniczej pracy nad wynikami. Tak jest szczególnie w wioślarstwie. Widać to po Twojej posturze.
Do najbliższej olimpiady w Paryżu zostało 3 lata, co wystarczy byś wywalczyła minimum olimpijskie i awans na start.
Dobrze, że na wiośle jesteś singlem i nie musisz mieć współpartnerki.
A więc ruszaj i walcz...
 trener kibicujący
 Iława, Wtorek 31-08-2021

43281. 
Odnośnie wpisu numer: 43277

Uważam, że lokatorzy płacą w czynszu tak duże pieniądze spółdzielniom mieszkaniowym, że czas najwyższy zacząć palić w wychłodzonych już mieszkaniach. Wierzę zawsze w pozytywne nastawienie władz iławskiej spółdzielni "Praca" do swoich mieszkańców. I tyle w tym temacie.
 Anna
 Iława, Wtorek 31-08-2021

43280. 
Co to jet za śmieszna kara raptem 500 złotych za przekroczenie szybkości aż o 50 km, a być powinna 5 tys. zł.
Albo za jazdę po pijaku zabór samochodu lub kara 30 tys. zł.
 Marszałek
 Iława, Wtorek 31-08-2021

43279. 
Odnośnie wpisu numer: 43277

Należy się trzymać mocno dawnych terminów jeśli idzie o ogrzewanie mieszkań i domów. Ciepło gasić w połowie kwietnia a włączać w połowie października.
Nie ma i nie będzie żadnego globalnego ocieplenia, a idzie - planowe i zgodnie z naturalnymi plamami na słońcu - 5. zlodowacenie.
 Marszałek
 Iława, Wtorek 31-08-2021

43278. 
– Szczepiłeś się?
– Nie.
– Czyli co, jesteś antyszczepionkowcem...?

(cisza)

– A ty byłeś ostatnio w synagodze?
– Nie.
– Czyli co, jesteś antysemitą...?
 Sokrates
 Iława, Poniedziałek 30-08-2021

43277. 
Pamiętacie? Do połowy czerwca trzeba było palić w piecu, bo było zimno.
A tu koniec sierpnia i sezon grzewczy czas zacząć!
Aż 10 miesięcy w roku palenia, a oszalałe lewactwo chce zamykać kopalnie, bo niby "globalne ocieplenie"!
 Antonio vel Wiśniewski
 Iława, Poniedziałek 30-08-2021

43276. 
DZIEWCZYNA Z BICEPSEM

Oto Paulina Józefowicz. Najładniejsze wiosło z Iławy. Ledwo 18 lat, a już spory krajowy i międzynarodowy dorobek tytułów, medali i pucharów. Nadzieja polskiego wioślarstwa. Poznajcie się! Strona 31.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 30-08-2021

43275. 
Artykuł 127 § 1 Kodeksu Karnego:

Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu – podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

Teraz się przekonamy, czy rząd pisowski ma cojones.
 Jimmy
 Lubawa, Poniedziałek 30-08-2021

43274. 
Tomasz Grodzki, pseudonim "Koperta", staje się absolutnym hitem eksportowym PO. Nie wiem, która jego wypowiedź bardziej szokuje:

Rok 2017.
Zrobimy wszystko, by zakaz prywatyzacji szpitali przestał obowiązywać.

Rok 2021.
Mamy w Polsce prawie tysiąc szpitali, ale powinno być 130.
 anty-bolszewik
 Iława, Niedziela 29-08-2021

43273. 
Nowy rozkład jazdy pociągów.
Od niedzieli 29 sierpnia 2021.
Iława, Susz, Prabuty, Biskupiec.
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 29-08-2021

43272. 
2009. Hiszpania odgrodziła się na granicy z Afryką (Ceuta i Melilla).
Cisza, cichutko w mediach.

2014. Bułgaria zbudowała ogrodzenie na granicy z Turcją.
Cisza, cichutko.

2015. Węgrzy budują ogrodzenie na granicy z Serbią i Chorwacją.
SKANDAL, ORBAN-FASZYSTA NIE CHCE BIEDNYCH UCHODŹCÓW.

2015. Macedonia zbudowała ogrodzenie na granicy z Grecją.
Cisza.

2016. Austria zbudowała ogrodzenie na granicy ze Słowenią i Włochami.
Cisza.

2016. Słowenia zbudowała ogrodzenie na granicy z Chorwacją.
Cisza.

2016. Norwegia zbudowała ogrodzenie na arktycznej granicy z Rosją.
Cisza.

2017. Litwa zbudowała ogrodzenie na granicy z Rosją.
Cisza.

2019. Dania zbudowała ogrodzenie na granicy z Niemcami.
Cisza.

2020. Estonia rozpoczęła budowę ogrodzenia na granicy z Rosją
Cisza.

2020. Grecja zabudowała ogrodzeniami całą granicę lądową z Turcją.
Cisza.

2021. Litwa i Łotwa rozpoczęły budowę grodzenia granicy z Białorusią.
Cisza.

2021. Polska rozpoczęła budowę ogrodzeń na granicy z Białorusią.
SKANDAL, KACZYŃSKI-FASZYSTA NIE CHCE POMÓC UCHODŹCOM.
 Kolega Skaner
 Iława, Sobota 28-08-2021

43271. 
Nadejdzie wkrótce taki dzień, że zginą wszyscy śmiercią szczura.
Nie topór, nie katowski pień, lecz jęk i zaśpiew sznura.

Nie znajdziesz bowiem w świecie kul,
co pomszczą ich okrutne zbrodnie.
Nieważne, który z nich co czuł,
nie może umrzeć godnie.

Nadejdzie w końcu taki świt, że wszyscy razem staną w rzędzie
I razem się rozwieją w mit ich krew przelana będzie.

A czerwień marmurowych płyt potomnym zalśni ku przestrodze,
By nigdy już czerwony świt nie widniał na ich drodze.

Dla woja jest kamienny mur,
szlachetnym miecza błysk i lśnienie.
Dla łotrów zaś napięty sznur!
Dla łotrów poniżenie!
 Marszałek
 Iława, Piątek 27-08-2021

43270. 
Nie wiadomo po co radni Iławy zabrali się za starą i suchą wierzbę, która jeszcze rośnie przy zgniłej rzeczce Młynówce.
Zawzięli się, by temu siedlisku diabła, wierzbie kształtnej jak stara wytarta drapaka z kilkoma suchymi odnogami, trupowi, nadać status „pomnika przyrody”.
Owszem, to pomnik, ale przyrody byłej.
Jak nie wierzycie, to pójdźcie sami i obaczcie.
 radny skrzydłowy
 Iława, Czwartek 26-08-2021

43269. 
Dawali po kolei drapaka z komisji…

Rozpoczęła się kolejna wieeeeeelka debata radnych Iławy (we wtorek 24.08) z ratuszowej komisji oświecenia, usportowienia oraz komisji liczenia pieniędzy na różne wydatki.
A wszystko to pod przewodem Ewuni-laluni z miasta starego oraz jej towarzyszki-pliszki, Anetki. Sama rozprawa nad pomysłem Burmistrza tęczowego, czyli "Centrum Usług Wspólnych" ciągnęła się 2 godziny z okładem. Ogólnie po 4,5 godziny gnuśnej nasiadówki zaczął się ruch i rozglądanie się pośród radnych, słusznie myślących, że czas skończyć stan otępienia w dyskusji, co było przyczyną chyłkiem śmigać – część do pracy, inni do chałupy.
Burmistrz Dawid Rower tym razem ciężkie miał życie na komisji, bowiem radny Ptasznik krótko trzymał go w cuglach, ten sam Ptasznik, który razem z kumplami z PO:

1. zapomniał, by w lesie na trasie Iława-Kisielice nad torami na szlaku Warszawa-Gdańsk WIADUKT drogowy przerzucić;

2. ten sam, który z zastępcą i rzekomo specjalistą od funduszy unijnych Benitą Hordejukową zapomnieli WIADUKT drogowy przerzucić nad torami koło białego kościoła;

3. ten sam, co dwie kadencje (8 lat!) przetrwał w Ratuszu i jako władca niczego nie dokonał osobiście nowego, lecz co zostało do dokończenia i przeprowadzone być musiało, to inicjatywa, robota i kasa doklepaną przez poprzedniego Burmistrza Adama Żylińskiego. [...]

A tak ogólnie radny Ptasznik na uroczystą komisję przyodział się prawie jak na wykopki gustownie i ciągle miał do umęczonego Dawidka naszego grymasy o różne kwestie.
 radny skrzydłowy
 Iława, Środa 25-08-2021

43268. 
W okolicach Lubawy u kilku gospodarzy wykryto ASF, więc w promieniu kilometra wybijają u rolników wszystkie nawet zdrowe świnie.
[...]
Wielu rolników już się nie podniesie z tego zarzynania, bo zamykają swe gospodarstwa, idą do pracy do zakładów meblarskich. Mało tego, muszą zakopywać w ziemię zboże, które dopiero skosili, bo powiatowy weterynarz stwierdził, że zarazki są w zbożu. W ziemię idzie kilka milionów do utylizacji.
Gdyby nie czepiali się zboża i tylko zutylizowanie świnie, to jeszcze rolnik by jakoś przetrwał, bo sprzedałby zboże. Dramat...
 Rafał
 Lubawa, Wtorek 24-08-2021

43267. 
Jessssuuuuu, jak żyć...?

W sprawie zadymy na granicy z Białorusią już nie tylko Donald Tusk, ale nawet Komisja Europejska mówi jak... Jarosław Kaczyński.

Ale najlepsze jest to, że nasza cudowna opozycja mówi dokładnie jak... Aleksander Łukaszenka.
 Agent J-23
 Iława, Wtorek 24-08-2021

43266. 
Odnośnie wpisu numer: 43265

Tragedia w Kisielicach jest pod kazdym względem...
Upadamy, cofamy się do średniowiecza. Wszystko się zamyka, wszystko się likwiduje. Masakra. Tak pięknie się miasteczko rozwijało. I co, wszystko wniwecz. Osiągnięcia panowania 7 lat Burmistrza Ryszczuka to ławeczka i fontaneczka. Zero inwestycji... Brud, bałagan i ogólnie zaniedbane brudne miasteczko, które po prostu umiera i będzie miało wkrótce zabrane prawa miejskie.
Gdzie słynny inwestor Szkłomal? Dobrze, że poprzedni Burmistrz wytyczył teren inwestycyjny to choć jeden malusi zakład powstał. Bo pewnie i tego by tu nie było.... Z każdej strony wjazdu do Kisielic obskurne domy. Ośrodek Zdrowia bije rekordy w wyglądzie, oblatujące tynki i elewacja. Dawne "Imperium" zarośnięte chaszczami. Wjazd od strony stacji paliw po prostu chwasty chaszcze i oblatujące tynki. Promenada to brud i wysypisko śmieci...
Ot teraz to mamy gospodarza mistrza, który wszystko likwiduje i dzięki któremu wszystko upada i się zamyka...
Totalna ruina brud i beznadzieja....
Serce się kroi tak pięknie się Kisielice rozwijały... Do likwidacji jeszcze pozostał piasek w koło zarośniętego jeziora.... Dramat, jak można szybko wszystko zniszczyć i doprowadzić do ruiny... Kisielice są w ruinie... Koniec i kropka... Serce pęka....
 Józek
 Kisielice, Wtorek 24-08-2021

43265. 
Kurierzy! Chciałbym abyście opisali przychodnię zdrowia w Kisielicach, bo to, co się zaczyna tutaj dziać po zmianach zarządzonych przez tutejszego Burmistrza Ryszczuka to jest tragedia [...]
 Marek
 Kisielice, Poniedziałek 23-08-2021

43264. 
PUSZKA ZNOWU FARBOWANA

Jerzy Owsiak ogłosił, że chętnie udostępni miejsce na „schronienie” dla koczujących „uchodźców” z polsko-białoruskiej granicy. Proponuje centrum szkoleniowe Fundacji WOŚP w niedalekim Szadowie-Młynie, osadzie między Prabutami a Kwidzynem (zaledwie 45 km od Iławy).

„(...) Jest to miejsce przygotowane dla kursantów, którzy jako „Pokojowy Patrol” pomagają nam przy festiwalu i Finałach WOŚP. Uchodźcy znajdą tam spokojne miejsce pobytu (...)” – przekonuje lewacki dziaders stylizowany na nastoletniego hippisa.

Kto zauważył? W przeddzień „migracyjnego” ataku na polską granicę ze strony Białorusi, minister Rosji zaproponował wznowienie małego ruchu granicznego z Polską (Obwód Kaliningradzki).

Oczywiście polski rząd prawidłowo zignorował zagranie Kremla, ale natychmiast odezwały się w kraju wewnętrzne rezonatory Rosji, czyli posłowie opozycji z regionu i organizacje „pozarządowe” (NGO) z histerycznym okrzykiem: „Otwórzcie granice!” i listami do premiera Morawieckiego oraz, a jakże, skargami do Brukseli.

Co musi się jeszcze stać, żeby ludzie otworzyli oczy...?
Pytam: co jeszcze...?
 Jarosław Synowiec
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 23-08-2021

43263. 
Odnośnie wpisu numer: 43259

Straż Graniczna bardzo dziękuje, że na wieść o budowaniu muru na granicy z Białorusią i Rosją, posłowie opozycji przybyli tak licznie. Jednocześnie uściśla, że mur będzie budowany z drutu, nie z pustaków.
 Jimmy
 Iława, Poniedziałek 23-08-2021

43262. 
OSZUSTWO NA „SEKRETARKĘ”

Na twój telefon przychodzi SMS. Z treści wynika, że niby masz wiadomość na skrzynce poczty głosowej („na sekretarce”). To kłamstwo! Oszustom chodzi o sprowokowanie cię do kliknięcia na podany w treści link (odnośnik). Nie rób tego! Ten jeden fałszywy ruch spowoduje, że na telefonie zostanie automatycznie zainstalowane w tle wrogie oprogramowanie, które po cichu przejmie kontrolę nad twoimi danymi, również płatniczymi. 🚨 Ostrzeż znajomych.
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 22-08-2021

43259. 
Odnośnie wpisu numer: 43260

Opozycja wraz z TVN, GazoWnią i Onetem tak bardzo uwierzyła w głoszoną przez siebie tezę o Polsce jako Białorusi, że zaczęła pracować dla Łukaszenki.
Władek Frasyniuk poszedł jeszcze dalej: został pożytecznym idiotą Putina.
Kurs rubla to 0,053 zł, więc nie dajcie się skusić milionami.
 Marszałek
 Iława, Sobota 21-08-2021

43258. 
Odnośnie wpisu numer: 43257

Pani z tego samochodu nie umie parkować.
Nie wiem czy za takie coś nie powinno być mandatu.
Powiększcie zdjęcie żeby było widać tablice rejestracyjne.
 Piotr
 Iława, Sobota 21-08-2021
Odp. 
Foto nie zostało załadowane.
Patrz na formularz podczas wpisywania.
Maksymalny rozmiar obrazka to 512 KB.

Ps. Ponownie dosłane foto nie nadaje się do publikacji.
 [moderator dyżurny]
 KURIER IŁAWSKI, Sobota 21-08-2021

43260. 
Odnośnie wpisu numer: 43253

Aleksander Łukaszenka to pozytywny gość.
Unaocznił wielu ludziom jak wyglądają polskojęzyczni idioci w garniturach.
Wyprawka dla niemowlaka, śpiwór, wieprzowina dla islamiistów.
[...]
Festiwal czerwonych błaznów z opozycji - trwa.
Kot Jarosława leży, kiszki mu się poskręcały ze śmiechu.
 radny prawicowy
 Iława, Sobota 21-08-2021

43257. 
MISTRZOWIE PARKOWANIA

„Chamstwo kierowców parkujących gdzie popadnie. Coraz gorzej się dzieje! Chodniki są dla pieszych, a rozjeżdżanie trawników to już pospolite grubiaństwo. Chamy chcą wjechać do siebie pod samą klatkę. Dno!”

Iława, ul. Obrońców Westerplatte (Osiedle Jagiellońskie), naprzeciwko ratusza miejskiego. #StopCham
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Piątek 20-08-2021

43255. 
Unia Europejska, czyli Związek Opresyjny, posługując się dyktaturą prawników w postaci TSUE, chce z formy cząstkowej przekształcić Polskę całkowicie w swoją dzielnicę kolonialną. Również pandemia jest dla Unii czynnikiem represyjnym, gdyż umożliwia szantaż: jak zrobicie, co chcemy, dostaniecie fundusze odbudowy.

"Zielony Ład" jest sposobem represjonowania państw, a nawet całego kontynentu. Dlatego zatrzymanie środków jest możliwie i wielce prawdopodobne. Kłania się wiekopomne zwycięstwo lipcowe, gdy zostaliśmy opuszczeni przez Węgrów, którzy już za zdradę otrzymali nagrodę w postaci wstrzymania funduszy, lecz nie obowiązku ich spłacania.

Jakie wnioski? Jak w to nie wejdziemy, zostaniemy absolutnie wykończeni finansowo, system energetyczny padnie i wtyczka z gniazdka zostanie Polsce wyciągnięta. Czyli mamy popełnić samobójstwo, gdyż inaczej zostaniemy zamordowani.

Tymczasem kto nie stawia oporu, nie może zawrzeć kompromisu, ale będzie staczał się coraz szybciej po równi pochyłej. Na kary należałoby odpowiedzieć zmniejszaniem wpłat, ale na to nikt się nie odważy. Polacy nie rozpoczną przygotowań do wyjścia ze Związku Opresyjnego, lecz zaakceptują niewolę za każdą cenę, a młodzi po prostu uciekną.
 anty-bolszewik
 Iława, Piątek 20-08-2021

43254. 
CUD... TO JEST WŁAŚNIE CUD!

Malutki chłopczyk wypadł z balkonu na ostatnim piętrze bloku mieszkalnego. Po przewiezieniu helikopterem do szpitala, zdumieni lekarze kilka razy powtarzali dokładne badania, bo maluch (1 rok i 10 miesięcy) po lądowaniu na trawniku nie miał nie tylko żadnych złamań czy uszkodzeń wewnętrznych (krwotoków), ale nawet stłuczeń.
Jak to możliwe? Co tam się w ogóle stało? Kto był w domu? Czytajcie w gazecie „Kurier Iławski” na stronie 3.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 19-08-2021

43253. 
Czy dostaliśmy z Brukseli dodatkowe środki finansowe na ochronę granicy UE przed "afgańskimi uchodźcami Łukaszenki"?
Jeśli nie, to zróbmy im korytarz do Niemiec, bo tam czerwoni bardzo ich chcą i niech Makrela się nimi zaopiekuje.
Pizza z wieprzowiną od Szczerby i Jońskiego im na drogę.
U nas absolutnie przebrani Afgańcy nie zostaną, bo - jak twierdzi czerwona opozycja - w Polsce "też jest Białoruś".
 Zbigniew
 Iława-Bydgoszcz, Czwartek 19-08-2021

43252. 
Była martwa wiewiórka (pamiętacie gdzie?).
Była też ścięta jodła (pamiętacie gdzie?).
Był dzik umęczony (pamiętacie gdzie?).
Było pisklę sowy (pamiętacie gdzie?).
Teraz jest kot-uchodźca... Tak, właśnie na granicy z Białorusią.

Brakuje jeszcze dwóch muzułmańskich, najlepiej czarnoskórych gejów spodziewających się dziecka.
Oto "Nowy Świat" nowoczesnych komunistów.
Równoległy stan świadomości, czyli frontalny atak na mózg.
 Ola Mała
 Iława, Czwartek 19-08-2021

43251. 
Poznali się 15 lat temu. Wszystko przez anons towarzyski na łamach gazety „Kurier Iławski”. Teresa Chłopik i Krzysztof Zięba, mimo różnicy wieku, odważnie dali szansę szczęściu. Owocem związku naszych bohaterów jest 9-letnia córka. Historię o pięknej miłości przeczytacie na stronie 7.
 KURIERZY
 redakcja, Środa 18-08-2021

43250. 
Odnośnie wpisu numer: 43248

Platforma jedzie z kłamliwym przekazem, że „Nowy Ład” to podnoszenie Polakom podatków.
Ci sami platformiani samorządowcy narzekają, że przez obniżkę podatków związaną z wprowadzeniem „Nowego Ładu”, wpływy do budżetów ich miast drastycznie spadną.
Przepraszam, ale jak ten kogel-mogel się lemingom klei...?
Poczytajcie i posłuchajcie co na ten temat opowiada radnym oraz swoim sekciarzom burmistrz Dawid Kopaczewski. Odmienne stany świadomości.
 Agent J-23
 Iława, Środa 18-08-2021

43248. 
Odnośnie wpisu numer: 43244

Lokalni bonzowie PO bardzo chcą wrócić do władzy centralnej, bo drenowanie budżetów lokalnych samorządów to dla nich za mało.
[...]
Powrót PO do władzy centralnej oznacza poprawność polityczną względem szaleństwa ideologicznego UE i doprowadzi do zalewu Polski nielegalnymi migrantami.
Wśród setek tysięcy wychowanych w kulturze plemiennej prymitywów, będą bojownicy islamscy demonstrujący z nadwyżką, że nie mają żadnych barier do szerzenia swojej fundamentalistycznej krucjaty. Będą więc masowe akty terrorystyczne, ideologiczne mordy, zwierzęce gwałty. Czeka nas los Afganistanu. Kobiety i homoseksualiści pójdą pierwsi na rzeź.
[...]
PO = strach.
 pomocnik Marszałka
 Iława, Wtorek 17-08-2021

43247. 
IŁAWA KULEJE, OSTRÓDA SZALEJE!

Zbliża się do półmetka budowa jakże ważnej drogi ekspresowej #S5 na odcinku Ornowo-Wirwajdy, kończącym Południową Obwodnicę Ostródy. Zaawansowanie prac przekroczyło 40 procent.

Rok temu po starcie tej inwestycji opozycyjni w samorządzie działacze iławskiego PiS skrytykowali burmistrza Dawida Kopaczewskiego za brak realnego lobbowania w Warszawie na rzecz obwodnicy Iławy.

W odpowiedzi otrzymali na sesji szokujące połajanki oraz nasłanie ratuszowych prawników szczujących sądami m.in. wobec radnego Andrzeja Rykaczewskiego.

Faktem jest, że urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury oraz GDDKiA w kuluarach zastanawiali się, jak w ogóle... wygląda burmistrz Iławy.

Materiał video:
https://www.facebook.com/kurier.ilawski/posts/4713393815361006
 Jarosław Synowiec
 KURIER IŁAWSKI, Wtorek 17-08-2021

43244. 
Subwencje dla PO to aż 20 mln zł rocznie, co daje kwotę ok. 100 mln zł na kadencję.
Za te ogromne pieniądze darmozjady i klasa próżniacza stworzyli sztab złożony z prawników, ekonomistów i autorytetów naukowych. Po 6 latach intensywnej pracy yntelydżenty napisały mega-program: „Jebać PiS”.
Imponujące.

Program to zbyt wiele, ale zawsze można napisać, że Morawiecki jest gupi i krzyknąć ***** *** !!!
Zasoby intelektualne Platformy Obywatelskiej maleją w zastraszającym tempie. Kiedyś Rokita, Geremek, Olechowski - dziś Szłapka, Budka, kilku złodziei, narkoman i podstarzałe Julki.
W Iławie - Rygielski, Hordejuk, Żyliński, Ptasznik, Młotek, Kopaczewsk i... Dominika Wkurwiona Represjonowana.
 Jimmy
 Iława, Poniedziałek 16-08-2021

43242. 
Marzeniom trzeba pomóc, ale jak konkretnie to zrobiła 18-letnia pasjonatka modelingu z prowincji? W efekcie dostała jedną z głównych ról w nowym filmie kultowego reżysera Patryka Vegi „Pitbull 2021” (premiera w listopadzie).
JULIA MICHALEWSKA z Iławy opowiada jak wygląda show-biznes od kuchni. Czytajcie w gazecie „Kurier Iławski” na stronach 8-9.
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 15-08-2021

43240. 
Podczas koncertu galowego na festiwalu jazzowym "Złota Tarka" kierownica ICK Lidia Miłosz wraz z burmistrzem Dawidem Kopaczewskim świadomie zezwolili i całkowicie celowo doprowadzili do złamania obowiązującego prawa pandemicznego:

- przekroczono limit osób 75% zajętości miejsc na widowni amfiteatru
- rozdano ponad 2 razy więcej zaproszeń niż dopuszczają przepisy

Czy radni miejscy zajmą się tym i upomną urzędników ratusza?
 Madonna
 Iława, Niedziela 15-08-2021

43239. 
Żydzi próbują grozić Polsce, że nie chcą mieć tutaj ambasadora i wściekają się, że nikogo to nie rusza.
Izrael to państwo, które powstało "dzięki" zagładzie, w ogromnej mierze, polskich Żydów, obywateli Polski - ale autorami ich zagłady byli Niemcy, nigdy Polacy.
A później zdziwienie, że są szczerze nienawidzeni przez inne narody po całym świecie.
"Przedsiębiorstwo holocaust" to mało. Otwarcie żerują na polskiej tragedii. W tym kontekście to Polska jest ofiarą holokaustu. A Izrael przypomina raczej żydokomunę.
 Sokrates
 Iława, Sobota 14-08-2021

43235. 
Pamiętna nawałnica burzowa z deszczem i wiatrem przeszła przez Iławę w piątek 16 lipca. Mocno zalało dolny parking przy targowisku. Woda wyrwała kostkę brukową.
Mija miesiąc.
Każdy iławianin wie jaki ruch aut tam panuje. Wyjazd z parkingu w stronę ulicy Wojska Polskiego idealnie rozładowywał ruch. Zobaczcie teraz... Droga cały czas zamknięta. Wyjazd z dołu tylko w kierunku na wąskie gardło Kopernika.
To kolejny przykład iławskiej niemożności administracji ratusza. Może naprawa stanowi aż taki problem jak wydanie decyzji nakazującej rozbiórka starej rudery dawnego młyna po spaleniu i przyjdzie nam poczekać kolejny rok, dwa, trzy...
 Zbyszek
 Iława, Piątek 13-08-2021

43234. 
Odnośnie wpisu numer: 43229

Do administratora.
Albo puszczajcie w całości moje wpisy, albo nie puszczajcie w ogóle.
[...] [...] [...]
 iławianin [500]
 Iława, Piątek 13-08-2021
Odp. 
Przyzwyczaj się, że na tym FORUM podajemy w warstwie informacyjnej fakty, a przynajmniej próbujemy zmierzać w ich kierunku – a nie oczywiste kłamstwa, zwłaszcza te wrzucane celowo, z wyrachowaniem, żeby tylko napluć. Szczególnie te bujdy o rzekomych „zarzutach prokuratorskich”.

No chyba że chcesz zostać bohaterem internetów, ale musisz się podpisać pod kalumniami swoimi prawdziwymi personaliami – żeby wszyscy czytelnicy, nie tylko my, poznali twoją chwalebną tożsamość. Odwagi!
 Modero Kuriero (Jaro Paszteto)
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 16-08-2021

43231. 
Odnośnie wpisu numer: 43226

Bliżej niż personalnie znam Mietka Pietroczuka, który odrestaurował piłkę siatkową w Iławie po trenerze śp. Stanisławie Piasku.
Mietek to gościu przedni, jako człek usportowiony od małego chłopca.
Czy wiecie że, Miecio zaliczył 10 maratonów? I czy wiecie, ile z Iławy postaci poklepało Go za ten czyn po prawej łopatce? Zgadnijcie?
NIKT!
I niech mi nikt nie gada, że skoro w sobotnie poranki biegnie wokół Małego Jezioraka jako sfora udających usportowienie, to jest Pan nad Pany, bo fizyczną kulturę uprawia? Taki, co najwyżej tylko udaje, że jest kimś, kto zdrowotność podnosi, ale co on wyczynia w pozostałe dni? Tego nie wie nikt. Leży brzuchem do góry i zajada tłuste...
 trener bez licencji
 Iława, Czwartek 12-08-2021

43230. 
Kwiczą świnie rozpasane,
od koryta oderwane.

Kiedy słucham ich narracji
o zaniku demokracji,

która wtedy właśnie ginie,
kiedy władzę tracą świnie,

to mnie taka myśl nachodzi:
nie o WOLNOŚĆ świniom chodzi.

Pełen fałszu jest ten kwik,
bo to o KORYTO wielki krzyk:

zawłaszczone, rozkradane,
słusznie świniom odbierane.

Wie już cała okolica,
że ów kwik, to TARGOWICA.
 radny prawicowy
 Iława, Czwartek 12-08-2021

43229. 
Odnośnie wpisu numer: 43227

Pani Lidia Miłosz jest miłą, kulturalną osobą, niestety bez wiedzy na temat prowadzenia takiej instytucji, a przede wszystkim bez wiedzy na temat zarządzania zasobami ludzkimi. To spowodowało narastające problemy skutkujące masowym składaniem od pewnego czasu przez pracowników ICK wypowiedzeń z pracy.
Co do repertuaru ICK w szerokim tego słowa znaczeniu, problemem jest [...] otoczenie się tzw. potakiwaczami. Wcale nieprawdą jest, że ICK - nawet przy takim budżecie - nie mogłoby zaistnieć. Mogłoby. Ale trzeba pozbyć się naleciałości nauczycielskich, a stać się zarządzającym kulturą. [...]
 iławianin [500]
 Iława, Środa 11-08-2021

43228. 
Może tak o zwolnieniach podatkowych w Lubawie.
[...]
Czy to tak wypada...?
 Laluś
 Iława, Środa 11-08-2021

43227. 
Odnośnie wpisu numer: 43224

Marny stan ogólnie pojętej kultury masowej w Iławie.
Jeśli Burmistrz Kopaczewski powołuje na szefa instytucji kultury osobę owszem miłą, ale bez doświadczenia, bez umiejętności, bez pojęcia jak zarządzać i prowadzić tak rozległy i skomplikowany obszar tematyczny, to mamy klapę.
Lidia Miłosz od początku sama się przyznała radnym, że praktycznie nie ma pojęcia jak się zabrać do pracy, ale ma "tak wspaniałych pracowników w ICK", że na pewno nauczą Ją. Póki co po kolei pracownicy rzucają wypowiedzeniami z pracy.
Te dziwactwa filmowe, jakie szły w deszczowy wieczór pod gmachem kina, były te same, które trzy lata temu pokazano w auli kina. Powtórka klasyki dla niszowej grupy nawiedzonych?
O co tu chodzi...? Może o zlecenia? Czyżby napychanie do kieszeni dla wykonawcy zadania?
To był katastrofalny błąd Kopaczewskiego, że dał sygnał do odlotu ze stanowiska poprzedniej szefowej, Ewie Wiśniewskiej, która w Ostródzie dała pokaz sztuki rozrywkowej organizując najgłodniejsze w całym kraju imprezy transmitowane przez telewizję.
Takie oto mam porównanie pilotowania kultury lokalnej. Klapa...
 radny prawicowy
 Iława, Wtorek 10-08-2021

43226. 
Odnośnie wpisu numer: 43224

Sprawa sportu w Iławie.
Lekkiej atletyki, nie oszukujmy się, nie ma nad Jeziorakiem, poza papierową wersją i wydawaniem pieniążków na podróże turystyczne po całym kraju.
Piłki nożnej nie ma w Iławie poza udawaniem, że jest gierka i ratowaniem się kilkoma najemnikami do gry.
Szczypiorniaka też nie ma - poza zlepkiem brzuchatych miłych misiów, którzy ot tak sobie pogrywają.
Przynajmniej piłka siatkowa jest na plaży, bo ich widać na eliminacjach do mistrzostw Polski.
TYLKO WIOSŁA PRZYWOŻĄ Z MISTRZOSTW POLSKI MEDALE REGULARNIE ROK W ROK.
 Feliks
 Iława, Wtorek 10-08-2021

43225. 
Odnośnie wpisu numer: 43224

Właśnie o tym i tak trzeba na forum pisać.
O sprawach lokalnych.
O tym, że urzędnicy iławskiego urzędu miasta nie dźwigają prozaicznych problemów jak straszący stary młyn przy ul. Ostródzkiej, albo strasząca kamienica przy Plażowej i Mazurskiej.
Fatalny stan techniczny budynku ratusza miejskiego.
Brak kontynuacji ścieżek rowerowych.
Byle jakie tempo budowy rozpoczętego kolejnego kawałka ścieżki od wiaduktu kolejowego w stronę Jeziora Dół.
Marny stan ogólnie pojętej rozrywki i kultury masowej.
Brak muzeum regionalnego.
Na sam sezon letni kompromitacja przy rozpoczęciu remontu pomostu na plaży Kormoran.
Kompromitujący stan przystani promowej przy Chodkiewicza.
Brak jakiegokolwiek pomysłu na skwer Żeromskiego.
Chaos urbanistyczny w mieście polegający na pomieszaniu zabudowy wielorodzinnej z jednorodzinną.
Cisza w temacie remontu stadionu miejskiego.
Cisza w temacie zadaszenia amfiteatru.
Długa lista zaniechań i niekompetencji poraża...
 Zbyszek
 Iława, Wtorek 10-08-2021

43224. 
IŁAWA ZNOWU PRZEGRYWA

#SportowaPolska to kolejny program finansowy i modernizacyjny, w którym niestety znowu burmistrz Iławy #DawidKopaczewski poniósł całościową klęskę. Oto krótki przegląd wybranych samorządów lokalnych z regionu, które zdobyły dofinansowanie rządowe z budżetu centralnego (do 80% wartości inwestycji):

🎯 Ostróda miasto, budowa boisk szkolnych: 915 tys. zł
🎯 Ostróda wieś, budowa boisk szkolnych (Durąg i Pietrzwałd): 845 tys. zł
🎯 Lidzbark Welski, budowa sali sportowej SP w Słupie: 831 tys. zł
🎯 Nowe Miasto Lubawskie, budowa budynku klubu „Radomniak Radomno”: 365 tys. zł
🎯 Miłomłyn, modernizacja stadionu: 150 tys. zł
🎯 Braniewo, modernizacja stadionu: 2,2 mln zł

🆘 #Iława, modernizacja sali gimnastycznej SP5: zero zł
 Jarosław Synowiec
 Iława, Wtorek 10-08-2021

43223. 
Szwajcaria właśnie odmówiła przystąpienia do Unii Europejskiej po ponad rocznych rozmowach.
Jako powód Szwajcarzy podali zbyt duży wpływ Komisji Europejskiej na wewnętrzne sprawy państwa, zbyt duży wpływ Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na ustawy wewnętrzne Szwajcarii, naciski Unii na sprawy migracyjne oraz obawy o suwerenność.
Tacy mądrzy Szwajcarzy wiedzą co robią. Mają w nosie lewacką Unię.
Brawo. Brawo. Brawo.
 iławianin [500]
 Iława, Poniedziałek 09-08-2021

43222. 
"Macierzyństwo to udręka".
"Macierzyństwo zamienia kobietę w niewolnicę".

Polskojęzyczny folksdojcz co chwila "pięknie" pokazuje swoją zdziczałą faszystowską mordę.
Moja kochana Mama, która mnie wydała na świat, kiedy słyszy te brednie wypluwane przez folks-trutnia, kwituje, że największą udręką dla polskich Matek były rządy "tego gnojka".
Ukochana Mama wychowała czwórkę dzieci, które dziś są już dorosłe i dla Niej, naszej jedynej autentycznej Bohaterki, to nie była żadna udręka, a wręcz coś odwrotnego, czego ten mały tępak z Wybrzeża nie jest w stanie nie tylko zrozumieć, ale nawet powąchać...
W czasie, gdy moja Mama najbardziej potrzebowała pomocy, to rząd PO miał gdzieś politykę prorodzinną, a dodatkowo doprowadzał do większych problemów.
Spieprzaj dziadu! Spieprzaj niemiecki lokaju gdzie pieprz rośnie!
 Ola Mała
 Iława, Niedziela 08-08-2021

43221. 
PRÓBY OSZUSTW „NA LOTERIĘ”

Coraz więcej sygnałów o próbach wyłudzenia pieniędzy przez osoby, które podają się za organizatorów loterii szczepionkowej. Dzwoniący informuje o rzekomej wygranej w Loterii Narodowego Programu Szczepień (NPSz). Nagrodą mają być rzekomo „leki nierefundowane przez NFZ”. Zwycięzca ma otrzymać nagrodę pod warunkiem, że „tylko opłaci dostawę przesyłki”.

To próba wyłudzenia! Przypominamy, że żadne leki NIE SĄ nagrodą w loterii, pod którą próbują podszyć się oszuści. Organizator, czyli państwowy Totalizator Sportowy, przekazuje nagrody rzeczowe zawsze na WŁASNY koszt, po ustaleniu terminu dostawy ze zwycięzcą.

Każdy przypadek lub podejrzenie wykorzystania loterii do nielegalnych praktyk należy zgłaszać policji. Wszystkie informacje o loterii znajdziesz na oficjalnej stronie – w tym listę nagród oraz zwycięzców: www.gov.pl/loteria

#SzczepimySie
 BIURO OGŁOSZEŃ
 KURIER IŁAWSKI, Niedziela 08-08-2021

43220. 
Śmieją się niektórzy, że propagandowy lewacki "Tour de Konstytucja" zakończył się w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki im. Józefa Stalina.
A gdzie miał się zakończyć?
Przecież Placu włoskiego komunisty, boga-ojca komunizmu brukselskiego, Altiero Spinelliego - jeszcze nie ma jeszcze w Warszawie.
 Agent J-23
 Iława, Niedziela 08-08-2021

43219. 
"Walczymy o III ligę!" - zapowiedział Andrzej Sobiech, prezes klubu piłkarskiego Jeziorak Iława. Czyli w poprzednim sezonie walczyliście o nic? Czyli znowu okropne oszustwo kibiców. Ale czy to pierwszy raz?

"Mamy wzmocnienia i potencjał zawodników". A na wypłaty pensji dla zawodników macie? Czy znowu będzie tak samo jak w latach ubiegłych?
Czyli naciąganie, spuchnięty balon i kontrolowane bankructwo?
 Antonio vel Wiśniewski
 Iława, Sobota 07-08-2021

43218. 
Pojawiły się znowu badania z Katedry Socjologii UW, pokazujące, że u wyborców PO nienawiść do wyborców PiS jest DWUKROTNIE wyższa niż w odwrotną stronę.
Zero zdziwienia.
PO to zorganizowana grupa hejterska, bazująca na kompleksach, karmiąca elektorat nienawiścią.
To nie PO ma "SokZBuraka". To "SokZBuraka" ma PO.
 Jimmy
 Iława, Piątek 06-08-2021

43217. 
MISTRZOWIE HANDLOWANIA

„Czy burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski wreszcie zareaguje na samowolkę i bałagan? Parking miejski koło targowiska w Iławie przy markecie Stokrotka. Już nie można tu normalnie zaparkować, bo wyznaczone miejsca są ciągle pozajmowane przez busy i przyczepki handlarzy. Celowo blokują skrzynkami czy paletami. Stają nawet w poprzek, zajmując po kilka miejsc. Zachowują się jakby to były ich miejsca prywatne. Pas zieleni też właściwie już nie istnieje, bo został zajeżdżony i zadeptany”.

#Iława, ul. Kopernika.
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Piątek 06-08-2021


Strona [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 181 182 183 ... 364 365 366 następna ] z 366132239462


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | TEKSTY | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.