Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
CZYTAJ
Opinie, felietony
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

CZYTAJ

2003-01-04

OETKEN: W co gra nowy burmistrz?


Rumieńców nabiera sprawa nieudanych kontaktów nowego burmistrza Iławy Jarosława Maśkiewicza
z niemieckim inwestorem, koncernem OETKEN, chcącym doprowadzić do budowy w Iławie kompleksu turystycznego. Właściciel koncernu Jürgen Oetken i jego pełnomocnik nie kryją zniecierpliwienia i poirytowania całą tą sytuacją.


Rozmowa z FRANKIEM SISTERMANNEM,
pełnomocnikiem koncernu Oetken

RADOSŁAW SAFIANOWSKI:
– Na sesji iławskiej Rady Miejskiej burmistrz Jarosław Maśkiewicz poinformował, że dzwonił do Kurzętnika i... nie znano tam nazwiska Sistermann, czyli pana. Czy mógłby pan to jakoś wyjaśnić?

FRANK SISTERMANN:
– Po raz kolejny i do znudzenia tłumaczę. Już dwa lata temu działkę w Kurzętniku kupiła powiązana kapitałowo z Drescherem spółka Samin-Druk. Cześć tej działki miała później wziąć firma Drescher. Ponieważ jednak od półtora roku mieszkam w Radomnie, czyli bliżej Iławy i z tym miastem mam kontakty, zaproponowałem zarządowi Dreschera, byśmy zbudowali drukarnię w Iławie. Rozpoczęły się rozmowy z poprzednim burmistrzem o ziemi za złotówkę, w zamian za 100 miejsc pracy. Wszystko układało się dobrze do momentu zmiany burmistrza Iławy. Zarząd firmy Drescher stwierdził, że nie ma czasu na rozpoczynanie negocjacji z nowym burmistrzem od początku i wraca do pierwszej opcji, czyli zbudowania zakładu w Kurzętniku na terenie przejętym od Samin-Druku, a nie bezpośrednio od gminy. Decyzja jest już praktycznie przesądzona.

– W swoich wypowiedziach na forum rady burmistrz Maśkiewicz robi z pana człowieka znikąd, nikomu nieznanego. Mógłby pan to skomentować?

– Śmieszne!... A pracownicy ratusza i ośrodka promocji?! Ta cała dyskusja robi się dla mnie już męcząca i bez sensu. Jedyną konsekwencją tego będzie przegrana Iławy. Nie wiem, jaki jest prawdziwy cel pana Maśkiewicza w upartym dążeniu do skompromitowania poważnych inwestorów niemieckich, których reprezentuję. Inwestor jest po to, by zostawić tu pieniądze, burmistrz zaś po to, by tego inwestora w mieście nad Jeziorakiem zatrzymać. Nic z tego nie rozumiemy. Pierwszy raz spotykamy się z takim zachowaniem i z takim traktowaniem nas. Co tu się dzieje?! W co gra nowy burmistrz Iławy?!

– Na ostatniej sesji postawiono pod wątpliwość wiarygodność koncernu Oetken jako inwestora. Burmistrz Maśkiewicz zasugerował nawet, że tą sprawą powinny zająć się... służby specjalne. Radni rządzącej koalicji mówili, że wiele już w Polsce było przedsięwzięć grubymi nićmi szytych, z których później wychodziły tylko kłopoty...

– Moja firma prowadziła z Iławą rozmowy od dłuższego czasu. Urzędnicy długo i dokładnie sprawdzali, że Oetken jest poważnym koncernem. Nadal nikt nie zabrania zbierania informacji na temat tej firmy, nowe władze mogą się o tym przekonać, jeśli tylko zechcą...

– Czy można określić, ile miasto straci, nie finalizując ustaleń z Drescherem i Oetkenem?

– Proszę pomnożyć liczbę minimum 100 miejsc pracy w drukarni oraz 250 zatrudnionych przy turystyce przez comiesięczne pensje razem z pochodnymi. Tyle straci miasto miesięcznie, a dokładnie kilkaset rodzin w mieście i regionie. Dodam, że jeżeli chodzi o inwestycje turystyczne, zatrudnienie i dochód straci o wiele więcej ludzi. Poza bowiem właściwą inwestycją w hotel, aqua-park i wioskę turystyczną na wyspie, rozwinęłaby się cała infrastruktura towarzysząca w mieście, czyli bary, restauracje, mniejsze hotele i prywatne kwatery.

– Czy jest szansa na uratowanie tej sytuacji?

– Oczywiście, jeszcze jest. Miasto musi jednak wypełniać zapisy ustalonego harmonogramu prac i listu intencyjnego, który podpisaliśmy z miastem 18 października 2002 roku.

Rozmawiał:
RADOSŁAW SAFIANOWSKI

  2003-01-04  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
130787887


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | CZYTAJ | Opinie, felietony | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.