Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Więcej...

INFORMACJE

2011-02-16

Dyrekcja szpitala: Świńska grypa nie zabija


Stanisław Gral, wicedyrektor iławskiego szpitala nie umie wytłumaczyć, dlaczego w społeczeństwie panuje strach przed świńską grypą. Jego zdaniem wirus A/H1N1 nie jest bardziej śmiercionośny od wirusa grypy sezonowej. Gral apeluje, by nie leczyć się samemu.

JUSTYNA JASKÓLSKA: – Często słyszymy „świńska grypa zabija”, ale rok temu powiedział pan w wywiadzie z Kurierem, że przyczyna śmierci u nosicieli wirusa A/H1N1 jest niewydolność oddechowa.

STANISŁAW GRAL
: – Dokładnie tak jest. Wszystkie osoby, u których wykryto wirusa i które zmarły, miały jeszcze inne schorzenia. Wirus tak zwanej „świńskiej grypy” nie jest bardziej śmiercionośny, niż jak ten grypy sezonowej. Do organizmu dostaje się w ten sam sposób, przez górne drogi oddechowe i powoduje infekcję przeziębieniową. Objawia się katarem i kaszlem, pojawia się też temperatura. W wielu przypadkach objawy po kilku dniach się cofają. I wielokrotnie nie jesteśmy nawet w stanie określić jaki to był wirus, bo nie każdemu pacjentowi robi się badanie w tym kierunku.

– U kogo zatem się bada rodzaj wirusa?

– W szpitalu monitorowane są tylko cięższe przypadki, objawiające się właśnie niewydolnością oddechową.

– Skąd więc ten strach przed „świńską grypą”?

– Nie umiem tego wytłumaczyć. Tym bardziej, że tak jak mówiłem, wirus grypy sezonowej także może być pośrednią przyczyną śmierci, ale to są szczególne przypadki, tak jak i w „świńskiej” grypie. Wydaje mi się, że każdy przypadek śmiertelny świńskiej grypy jest nagłaśniany, natomiast nic nie pisze się o zgonach pacjentów, które powoduje grypa sezonowa.

– Na czym polega niewydolność?

– Jest to śródmiąższowe zapalenie płuc, które nie zawsze da się wykryć osłuchowo. Dopiero rentgen płuc lub badania krwi pozwalają ocenić stopień zaawansowania choroby.

– Czy można sobie w laboratorium wykonać badanie w kierunku obecności wirusa A/H1N1, nawet gdy nie leżymy w szpitalu?

– O takim badaniu decyduje lekarz i to on wskazuje, które parametry należy zbadać. Myślę, że jeśli nasz lekarz rodzinny będzie miał wątpliwości w tym kierunku skieruje nas na takie badanie, które jest wykonywane w wojewódzkim sanepidzie w Olsztynie.

– Czy jakaś grupa osób jest szczególnie narażona na zarażenie?

– Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Zarazić się może każda osoba z otoczenia chorego i która nie przestrzega zasad higieniczno - epidemiologicznych. Wirus operuje na odległość 1,5 metra. Są osoby, które z takim zakażeniem dają sobie radę doskonale i nawet nie zgłaszają się do lekarza, a są ludzie obciążeni dodatkowymi schorzeniami, osłabione, które wymagają pomocy lekarskiej. Wówczas podaje się leki przeciwwirusowe, ale o tym także może decydować wyłącznie lekarz, bo to nie są substancje obojętne.

– Czy obecnie w szpitalu wdrożono jakiś specjalny reżim sanitarno-epidemiologiczny?

– Reżim jest zawsze, bez względu czy to jest sezon grypowy czy nie. Ale w momencie, gdy pojawia się zwiększona liczba zachorowań, to jesteśmy wszyscy jeszcze bardziej wyczuleni na zadbanie o dezynfekcję - i to robimy. W zależności od patogenów i dróg ich rozprzestrzeniania dostosowujemy procedury. W tym przypadku - gdy wirus przenoszony jest drogą kropelkową częściej wietrzone są pomieszczenia, dezynfekowane, pacjenci są izolowani.

– W zeszłym roku szpital wprowadził zakaz odwiedzin chorych w szpitalu. Czy w tym, roku są takie plany?

– Zakaz wprowadzić zawsze można, tylko czemu to ma służyć? W naszym szpitalu nie ma żadnego ogniska grypy. To że wykrywamy wirusa, to tylko dobrze świadczy o filtrze i monitoringu sytuacji. Wówczas taki pacjent jest przewożony do szpitala zakaźnego, a jeśli nie pozwala na to jego stan zdrowia, jest izolowany u nas.

– Czemu w tamtym roku zatem zakaz był wprowadzony?

– Było więcej zachorowań. Może nie w szpitalu, ale w mieście. Wówczas była to sugestia sanepidu. Teraz powodu do wprowadzenia zakazu nie mamy, poza tym uważam, że jeśli ktoś jest chory, nie powinien odwiedzać nikogo w szpitalu.

– Ile osób przebadano na obecność wirusa od 7 do 14 lutego?

– Pobrano materiał od 4 pacjentów, u dwóch dni potwierdzono obecność wirusa.


Stanisław Gral, wicedyrektor ds. lecznictwa w iławskim szpitalu apeluje, by nie leczyć się samemu. Podkreśla, że świńska grypa nie jest groźniejsza od tej sezonowej

  2011-02-16  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103153910



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.