Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Więcej...

INFORMACJE

2010-06-23

IZNS: wyprowadzka z Iławy nie uderzy w załogę


Rozmowa z MARIUSZEM WITKIEM, nowym prezesem zarządu IZNS Iława S.A.


RADOSŁAW SAFIANOWSKI: – Iławskie Zakłady Naprawy Samochodów kupiły niedawno 97% udziałów w spółce zajmującej się przerobem odpadów. Czy to symptom zmiany profilu działalności?

MARIUSZ WITEK: – Nie chciałbym mówić o szczegółach tego przedsięwzięcia, ponieważ jest ono w fazie początkowej. Mogę jednak wyjawić, że dążymy do tego, by branża motoryzacyjna nie była jedyną, w której działamy. W skali kraju nie należymy do dużych firm, dlatego w motoryzacji szukać będziemy niszowych form działalności, uzupełniających ofertę największych graczy. Jako grupa szukamy też innych obszarów działalności.

– Czym zajmuje się IZNS?

– Jako grupa kojarzymy się z produkcją i dystrybucją części do pojazdów oraz tablic rejestracyjnych. To kluczowy obszar naszej działalności. IZNS jest także udziałowcem spółki Promet, która zajmuje się obrotem metalami kolorowymi. Ta gałąź aktywności jest obecnie rozwijana.

– W Iławie ciągle jest odkładana w czasie budowa fabryki firmy Wasiak Technology, która produkuje części do ciężarówek firmy Man. Jednocześnie my w tej chwili rozmawiamy o planach rozwoju IZNS, także w branży motoryzacyjnej. Jak pan to skomentuje?

– Myślę, że przedsiębiorstwa uzależnione od rynku tak zwanej „starej Unii Europejskiej” mogły mieć w zeszłym roku trudności z dodatnią dynamiką wzrostu. Z kolei firmy krajowe, szczególnie mniejsi gracze rynkowi, jak choćby my, w mniejszym stopniu uzależnieni są od ogólnych tendencji rynkowych.

– Panu jako nowemu prezesowi postawiono właśnie za zadanie znalezienie nowych rynków działalności…

– Moim planem jest znalezienie nowych, korzystnych obszarów działania, byśmy za kilka lat, gdy przyjdzie kolejny kryzys, mogli powiedzieć, że stoimy na kilku nogach i z racji dywersyfikacji działalności ponosili mniejsze ryzyko.

– Czyli IZNS wchodzi w metale kolorowe i odpady?

– Tak, to niektóre z pomysłów. Są branże, które rozwijają się niezależnie od ogólnej koniunktury, na przykład związane z pozyskiwaniem energii odnawialnej. To będzie nabierało znaczenia, w miarę jak wyczerpywać się będą złoża surowców, a zapotrzebowanie energetyczne i świadomość ekologiczna będą rosnąć. Już teraz musimy o tym myśleć.

– Dziś jednak głośno jest nie tyle o poszerzeniu branży IZNS, ile o wyprowadzce z Iławy. Proszę coś na ten temat powiedzieć.

– Temat ten niedawno omawialiśmy z pracownią architektoniczną, która pomaga nam w utworzeniu koncepcji zagospodarowania terenu, który obecnie zajmujemy w Iławie. Dziś przedsiębiorstwo znajduje się w środku miasta i choć nie prowadzimy działalności uciążliwej dla otoczenia, to wymagania w tej materii ciągle rosną. Otoczeni jesteśmy budynkami mieszkalnymi i kwestie, które tolerowane były jeszcze 10 lat temu, dziś wydają się nie do zniesienia. Musimy brać pod uwagę, że w ciągu najbliższych kilku lat pojawią się nowe przepisy na ten temat, dlatego lokalizacja poza terenami mieszkalnymi jest jak najbardziej wskazana. Chcemy wyzwolić centrum Iławy z naszej działalności produkcyjnej.

– Czy wybraliście już nową lokalizację?

– To się jeszcze waży. Na pewno będzie to miejsce położone w promieniu do 30 minut jazdy samochodem z Iławy, tak by wszyscy dzisiejsi pracownicy nie mieli kłopotu z dojazdem. Utrzymanie w całości obecnego składu kadry jest tu absolutnym priorytetem. Naszym atutem jest właśnie wykwalifikowana i doświadczona załoga, nie zaś maszyny. Dlatego nie możemy ryzykować eksperymentu wdrażania zupełnie nowego zespołu i przeprowadzka musi być przyjazna dla pracownika.

– Nieoficjalnie mówi się, że IZNS przeprowadzi się do Lubawy. Z kolei gmina Iława proponowała wam ziemie położone około 10 km od Iławy przy trasie do Olsztyna…

– To niektóre z rozważanych lokalizacji, ale żadna decyzja jeszcze nie zapadła.

– Złożyliście w ratuszu wniosek o przekwalifikowaniu obecnie zajmowanego gruntu z przemysłowego na mieszkalno-usługowy. Na tej operacji wartość terenu wzrośnie z około 7 do nawet 25 milionów złotych. Co stanie się z tą ziemią?

– To jest ciągle w fazie projektu.

– Kolejny supermarket?

– Mieszkam w Iławie dopiero od czterech tygodni, ale nie jestem pewien, czy potrzebny jest tu kolejny supermarket, gdy w sąsiedztwie są już Lidl i Kaufland. Iława jest miastem, które wciąż zwiększa liczbę mieszkańców, dlatego najbardziej skłaniamy się ku przeznaczeniu terenu dla celów mieszkaniowych – budownictwa wielorodzinnego. Handel i usługi będą pełnić jedynie funkcje uzupełniające. Nie będzie więc tu centrum handlowego.

– Czy zagospodarujecie tę ziemię sami, stając się deweloperem mieszkaniowym, czy też grunt sprzedacie wyspecjalizowanej firmie budowlanej?

– IZNS sam nie będzie bezpośrednio budować bloków na sprzedaż. Plan jest taki: jeżeli nie uda się nam korzystnie sprzedać terenu, wówczas szukać będziemy partnera, który na naszym gruncie postawi budynki. Mamy nadzieję, że będzie to ktoś, kto działa lokalnie.

– Plan zagospodarowania przestrzennego terenu ma się zmienić do końca tego roku. Jak wygląda dalszy harmonogram zmian, o których rozmawiamy?

– Chcielibyśmy, by przeprowadzka nastąpiła tak szybko, jak to możliwe, ale sztywno narzuconych terminów nie ma.

– Jak te zmiany rzutować będą na stan zatrudnienia?

– Dziś we wszystkich spółkach zatrudniamy około 200 pracowników i ta liczba się nie zmniejszy. Nasz plan zakłada, że po przeniesieniu działalności dynamicznie zwiększymy wartość naszych obrotów oraz poziom technologiczny. W perspektywie najbliższych 12 miesięcy chcielibyśmy być znacznie większym przedsiębiorstwem, niż obecnie, nawet o 30 procent. A że jakość naszych produktów w dużym stopniu zależy od czynnika ludzkiego, zatrudnienie powinno wzrosnąć.

– Czyli pracownicy mogą spać spokojnie?

– Zeszłoroczny kryzys nie spowodował spadku zatrudnienia, zatem obecnie, kiedy zauważamy pierwsze symptomy ożywienia na rynku, w tej materii powinno być tylko lepiej.

– Znał pan wcześniej Iławę?

– Jako miasta nie, ale mój dobry znajomy większą cześć wakacji spędza na łódce na Jezioraku i stąd znałem region. Sama Iława jest miastem zadbanym i ładnie zagospodarowanym. Widać inwestycje w infrastrukturę, nie ma za to rażących kontrastów, które spotykam w innych miastach, gdzie odnowione tereny sąsiadują z bardzo zaniedbanymi.

– Czy nie myśli pan o przeprowadzce na stałe z Podkowy Leśnej do Iławy?

– Mówi się, że menedżerowie są współczesnymi nomadami, podążającymi za swoimi miejscami pracy. Iława na dziś to dla mnie przede wszystkim nowy, atrakcyjny pracodawca. Póki co na weekendy wracam do domu w Podkowie Leśnej, a jak to będzie choćby za rok – zobaczymy.



Prezes IZNS Mariusz Witek: – Dziś we wszystkich
spółkach zatrudniamy około 200 pracowników
i ta liczba się nie zmniejszy




7-hektarowa działka w Iławie, na której stoją zakłady
IZNS, być może już za kilka lat zamieni się
w osiedle mieszkaniowe (rp.pl)


Dossier

MARIUSZ KAZIMIERZ WITEK

Wiek: 47 lat
Rodzina: żona, syn w wieku licealnym
Wykształcenie: absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, w 2005 roku ukończył Insead Executive MBA
Doświadczenie zawodowe: menedżerskie w budowie sieci sprzedaży i zarządzaniu przedsiębiorstwem; ostatnio związany był z francuskim koncernem Saint-Gobain
Zamieszkanie: dom jednorodzinny w Podkowie Leśnej
Zainteresowania: jazz lat 50-tych i 60-tych, wysokiej klasy sprzęt audio, podróże


Czy miasto zarobi na zmianie planu?

Wysłaliśmy do iławskiego ratusza pytanie: Czy dokonanie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego dla terenu IZNS w centrum Iławy, które podniesie jego wartość o kilkanaście mln zł, oznaczać będzie też korzyści dla budżetu miasta?

Odpowiedzi udzielił nam Stanisław Kieruzel, wiceburmistrz Iławy: Zmiany w planie dla terenu IZNS są robione w pakiecie z pozostałymi zmianami dla całego miasta (IZNS też złożył swój wniosek). W chwili obecnej projektanci opracowują ich koncepcję. Zakładamy, że projekt planu wyłożony będzie do publicznego wglądu już w sierpniu po uzgodnieniu go z instytucjami i organami wymaganymi prawem. Po tym etapie trafi on do uchwalenia na sesję. Rada przyjmie go lub nie w drodze głosowania oraz ustali tzw. rentę planistyczną, na bazie której może zaistnieć sytuacja, że miasto również odniesie korzyści finansowe. Regulować to będzie podjęta uchwała oraz ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym.

  2010-06-23  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103131448



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.