Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Nie żyje burmistrz MAREK ŻYLIŃSKI
Czarna seria zatruć dzieci
Zły dotyk pana nauczyciela wuefu
Alkoholu nie kupisz nocą
Silna kobieta z talentem
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Więcej...

INFORMACJE

2005-05-11

Karetka już czeka


Przez kilka długich lat mieszkańcy gminy Susz z nadzieją wyczekiwali uruchomienia w mieście pogotowia ratunkowego. W zmienionej formie pojawi się ono już 16 maja, gdy o godzinie 19:00 rozpocznie się pierwszy dyżur stacjonującej w Suszu karetki wypadkowej.

„Suska karetka”, bo tak się już o niej mówi, będzie funkcjonować poza godzinami pracy przychodni – w dni powszednie od 19:00 do 7:00, a w dni świąteczne całą dobę. Zgodnie z przepisami i kontraktem zawartym z Narodowym Funduszem Zdrowia, w stacjonującym zespole wypadkowym nie musi pracować lekarz.

– Jednak w Suszu będą dyżurowali lekarze – zapewnia Jacek Raszyński, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Iławie. – Dołożymy wszelkich starań, aby w składzie zespołu był także lekarz. Będą to osoby z terenu powiatu iławskiego lub mieszkające w bliskiej odległości od Susza, także na przykład z Prabut, z którymi podpiszemy umowę.

Zespół wypadkowy ma jak najlepiej ratować w czasie wypadku, udzielić pierwszej pomocy i przy konieczności dalszej hospitalizacji przewieźć poszkodowanego do szpitala w Iławie. Nie jest to jednak „pogotowie” w dawnym rozumieniu znaczenia tego słowa.

– W Suszu tworzymy miejsce stacjonowania zespołu wypadkowego, a nie podstację pogotowia ratunkowego – wyjaśnia Raszyński. – W Suszu nie ma ani warunków, ani możliwości, ani środków, ani nawet nie mamy prawa udzielać na miejscu jakichkolwiek porad. To nie jest ambulatorium ani punkt przyjęć.

Pogotowie należy wzywać do wypadku (najczęściej drogowego, ale też np. w zakładzie pracy) lub w przypadku zagrożenia życia lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Wszystkie zgłoszenia i tak przechodzą przez Iławę, czyli przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego, tel. 999. To dopiero stamtąd dyspozytor może skierować karetkę w określone miejsce.

Zasięg działalności zespołu to przede wszystkim teren gminy i miasta Susz, ale może się również zdarzyć, że karetka zostanie wysłana np. do Lubawy, jeśli zespół wypadkowy z Iławy byłby akurat na wyjeździe.

DANIEL PĄCZKOWSKI




Ten citroen będzie stacjonował w Suszu. Obiekt dla zespołu wypadkowego jest już przygotowany. Teraz potrzebny jest jeszcze garaż dla karetki. Na zdjęciu: Andrzej Czołgoszewski – kierownik działu transportu i dr Jacek Raszyński, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Iławie.


  2005-05-11  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
107061412



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.