Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Nie żyje burmistrz MAREK ŻYLIŃSKI
Czarna seria zatruć dzieci
Zły dotyk pana nauczyciela wuefu
Alkoholu nie kupisz nocą
Silna kobieta z talentem
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Więcej...

INFORMACJE

2006-04-12

Maturzyści wyłudzali stypendia!


Lewe faktury były podstawą wypłacania uczniom szkół średnich powiatu iławskiego stypendiów na pomoce naukowe. W jednej ze szkół policja ujawniła aż 270 „fałszywek”. Kilkudziesięciu uczniów stanie za to przed sądem.


Sprawa dotyczy stypendiów na pomoce naukowe (np. buty sportowe, książki, zeszyty). Proceder trwał od roku. Przerwali go iławscy policjanci. Policja dla dobra śledztwa na razie nie podaje nazw szkół, w których wykryto lewe faktury. W stan oskarżenia zostanie postawionych już kilkudziesięciu uczniów.


SZYKANUJĄ NAS

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, ów proceder dotyczy, jak na razie, szkoły w Kisielicach. Dyrektor tamtejszej szkoły czuje się urażona całą sprawą. Uważa nawet, że jest szykanowana i zaszczuta.

– W przeddzień rekrutacji nowych uczniów dowiaduję się o czymś takim – mówi Anna Bielawska, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Kisielicach. – Rocznie do szkoły trafia ponad 5 tysięcy rachunków, które są sprawdzane przez pracowników. Jeśli coś w nich jest nie tak, np. źle naliczony VAT, są od razu wycofywane i oddawane uczniom, by skorygowali je w sklepie, w którym robili zakupy. Druki faktur, tych rzekomo fałszywych, i pieczęcie na nich były wiarygodne. Jeden z uczniów poinformował mnie, że kupił buty na targowisku w Kwidzynie i właśnie taki dowód zakupu otrzymał.


FAKTURA Z BAZARU

Uczniowie prawdopodobnie kupowali czyste, ostemplowane druki faktur na bazarach, za które płacili od 5 do 8 złotych. Widniały na nich pieczęcie firm warszawskich i łódzkich. Potem uczeń wpisywał nazwy towarów, które były honorowane przy tego rodzaju stypendiach. Dopisywano także wymyśloną cenę.

Rachunki uczeń składał u szkolnej księgowej. Prawdopodobnie miesięcznie jeden z uczniów był w stanie wyłudzić w ten sposób 140 zł stypendium, mającego częściowo pokryć koszty zakupu niezbędnych do nauki rzeczy.


HANDEL W SZKOŁACH

– Przestrzegamy młodych ludzi przed taką „zabawą”. Takim postępowaniem skreślają już sobie życie na samym starcie – radzi Wojciech Rutecki, szef Zespołu ds. Korupcji i Przestępczości Gospodarczej w iławskiej policji, który bada sprawę.

Handel fakturami in blanco kwitł także w szkołach.

– Nic mi o tym nie wiadomo – komentuje dyrektor Bielawska. – Sprawa ta nie dotyczy maturzystów z mojej szkoły. Chodzi tu o uczniów klas drugich i trzecich.

Jak mówi dyrektor kisielickiej szkoły, jeśli któryś z uczniów okaże się oszustem, zostaną wobec niego wyciągnięte konsekwencje, ale zgodne z regulaminem szkolnym. O nałożonych karach zadecyduje całe grono pedagogiczne.


STAROSTWO: ODPOWIEDZIALNE SZKOŁY

Obecnie w szkołach na terenie całego powiatu trwa kontrola wszystkich rachunków, jakie wpłynęły od uczniów. Pracę szkół średnich w powiecie iławskim nadzoruje starostwo.

– Procedura stypendialna ze strony starostwa jest realizowana zgodnie z przyjętymi normami i regulaminem – mówi wicestarosta Aleksandra Skubij. – Nakazaliśmy szkołom szczegółowe przeanalizowanie faktur, które wpłynęły do nich za ubiegły rok.

Za sprawdzanie faktur odpowiedzialne są szkoły – tłumaczą w starostwie.

– Nie spotkałem się w naszej szkole z fałszywymi fakturami – mówi Stanisław Kusznieruk, dyrektor iławskiego „mechanika”. – Księgowe sprawdzają każdą fakturę pod względem jej zgodności z oryginałem i czy np. zakupione przez ucznia obuwie jest na pewno sportowe, bo na takie otrzyma jedynie pieniądze ze stypendium.


KOMENDANT APELUJE DO OSZUSTÓW

– Apeluję do uczniów i rodziców maturzystów, by się głęboko zastanowili, czy gra jest warta świeczki – mówi Piotr Mateusiak, komendant iławskiej policji. – Nikt chyba nie chciałby, by jego dziecko wraz ze świadectwem maturalnym otrzymało także wyrok za oszustwo.

Komendant podkreśla, że kontrola faktur w szkołach nie jest prowadzona rzetelnie. Z kolei trudna sytuacja materialna niektórych rodzin w żaden sposób nie usprawiedliwia łamania prawa.

W całym zeszłym roku w szkołach średnich powiatu iławskiego przyznano 950 stypendiów na pomoce naukowe na łączną kwotę 854.600 zł.

JOANNA MAJEWSKA




Dyrektorzy szkół średnich z powiatu iławskiego starają się
wpajać swoim podopiecznym często najlepsze wzorce
moralne. Czy pomimo tego przez nieuczciwych
uczniów będą mieli teraz kłopoty?


  2006-04-12  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
107053345



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.