Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Więcej...

INFORMACJE

2015-01-07

Parkowanie. Kultura się kłania


Pani Magda skarży się na ciągłe zajmowanie miejsc parkingowych dla rodzin z dziećmi przed marketami przez osoby nieupoważnione. Jak się okazuje, nie ma dla nich kary. Inaczej sprawa ma się z zajmowaniem miejsc dla inwalidów.






Pani Magda z Iławy zwróciła uwagę na nagminne zajmowanie miejsc parkingowych przeznaczonych dla rodzin z dziećmi przez osoby nieupoważnione.

– Z tego, co zauważyłam, dla iławian jest to nowość i nie wiedzą, że nie jest to miejsce dla wszystkich kierowców – pisze czytelniczka. – Ile razy jestem w markecie, widzę, jak stają bądź odjeżdżają ludzie, którzy są bez dzieci. A naprawdę ciężko jest na zwykłym miejscu parkingowym poradzić sobie z zakupami i jeszcze z dzieckiem w foteliku, które trzeba wyciągnąć i wsadzić. Gdy jest ze mną mąż, to wiadomo, że pomoże, ale często sama robię zakupy i są one udręką.

Miejsca parkingowe dla rodzin z dziećmi pojawiły się niedawno na parkingach przy Lidlu i Kauflandzie w Iławie. Są one szersze, aby rodzice mogli bez problemu otworzyć drzwi i np. umieścić wygodnie dziecko w foteliku. Znajdują się blisko wejścia do sklepów. Informuje o nich znak – dwie lub jedna dorosła postać i wózek.

Rzecznik prasowy sieci Kaufland mówi, że znaki te zostały postawione, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Wyraża też nadzieję, że z tych miejsc będą korzystały jedynie osoby uprawnione.

Czy klienci przestrzegają zasad? Z naszych obserwacji wynika, że nie zawsze.

Zapytaliśmy straż miejską i naczelnika wydziału ruchu drogowego iławskiej policji, czy zajmowanie wyznaczonych rodzinnych miejsc przez nieupoważnionych jest podstawą do ich ukarania. Okazuje się, że nie.

– W rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych nie ma takiego znaku – mówi Sławomir Kołpacki z iławskiej drogówki. – Zaparkowanie tam nie wiąże się dla kierowców z żadnymi konsekwencjami karnymi. Apelujemy jednak, aby znaku przestrzegać. To oznaka kultury osobistej.

Identycznego zdania są miejscy strażnicy.


A DLA INWALIDÓW?

Inaczej ma się sprawa kar za nieprawne parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnego – tu możemy dostać od strażników lub policjantów nawet 500 zł mandatu, a nasz pojazd może zostać odholowany, co będzie skutkowało dodatkowymi kosztami.

Warunek jest jeden: oznakowanie musi być zgodne z przepisami. I tak – miejsce dla inwalidy może być oznaczone jedynie znakami poziomymi (wydzielone białymi liniami miejsce lub namalowany znak wózka inwalidzkiego), jednak zaleca się stosowanie również tych pionowych (litera P na niebieskim tle i biała tabliczka z wizerunkiem wózka). Czemu? Gdy znak poziomy zostanie przysypany śniegiem i nie będzie dodatkowego znaku pionowego – mundurowi nie będą mieli podstaw do ukarania kierowcy.

Identycznie sprawa się ma z karaniem za to, gdy zaparkujemy samochód zajmując dwa miejsca. W tym przypadku powinny być one wydzielone liniami namalowanymi białą farbą. Sam odmienny kolor kostki brukowej (oddzielający miejsca) nie wystarczy.


KARNA NAKLEJKA

Co ciekawe, w Irlandii to ochroniarze supermarketów przestrzegają prawidłowego parkowania wśród klientów. W jaki sposób? Przyklejają na szybę samochodu naklejkę z napisem „ta osoba parkuje na miejscu dla niepełnosprawnych” (schodzi bardzo ciężko).

Z kolei tym, którzy bez dzieci parkują na miejscach dla rodzin z dziećmi, zwracają uwagę ustnie.

W Polsce była krótkotrwała moda na karne naklejki. Kierowcy przylepiali je tym, którzy parkowali w niedozwolonych miejscach lub krzywo, uniemożliwiając zaparkowanie obok. Jednak po pewnym czasie forma ta przekształciła się w zabawę. Cóż, pozostaje liczyć na kulturę kierowców.

OLA KROTOWSKA





Miejsca parkingowe dla rodzin z dziećmi
markecie Kaufland w Iławie (w oddali prawidłowo
oznaczone miejsce dla inwalidy).





Przy Lidlu brakuje białych linii wyznaczających
granice miejsca dla niepełnosprawnego – tylko tego brakuje
do jego „legalizacji”, bo symbol osoby niepełnosprawnej
(wózek) już jest namalowany





Prawidłowo oznaczone miejsce parkingowe na inwalidy



  2015-01-07  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103138554



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.