Patrzymy na 2 miesiące działania selektywnej zbiórki „u źródła” (od 1 lipca 2016 roku). Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zadeklarowali segregację, muszą umieszczać śmieci w odpowiednich workach na swoich posesjach, a nie – jak wcześniej – w tak zwanych „gniazdach”.
Jak się okazuje, zmiana sposobu selektywnej zbiórki w zabudowie jednorodzinnej na system „u źródła” spowodowała zmiany deklaracji śmieciowych, składanych przez mieszkańców w ratuszu.
CHCĄ SEGREGOWAĆ CZY NIE?
– Część właścicieli nieruchomości, mimo złożenia oświadczenia o zbiórce nieselektywnej, zanosiła do lipca tego roku poszczególne rodzaje odpadów do pojemników ogólnodostępnych, tym samym je segregując – mówi Bogusława Bandelewska, inspektor ds. ochrony środowiska w iławskim ratuszu. – Po wejściu w życie selektywnej zbiórki „u źródła” ci właściciele nieruchomości powinni zwiększyć na swoich posesjach ilość lub wielkość pojemników do zbierania odpadów zmieszanych. Mogli też zmienić deklarację na selektywną zbiórkę i segregować dalej, ale już nie w gniazdach, tylko na terenie swojej nieruchomości. Takich zmian w lipcu i sierpniu było dużo.
Było także wielu mieszkańców, którzy zrezygnowali z selektywnej zbiórki.
– Główne przyczyny to częstotliwość odbioru worków z tworzywami sztucznymi, które są wywożone raz w miesiącu oraz brak miejsca do przechowywania worków na terenie posesji – mówi Bandelewska. – Przed dokonaniem decyzji staram się przekonać mieszkańców, by jednak pozostali przy segregowaniu i dali sobie czas na zmianę przyzwyczajeń. Udaje mi się przekonać większość przychodzących.
LEPIEJ CZY GORZEJ?
Pojemniki do selektywnej zbiórki, czyli tzw. „gniazda”, pozostały w zabudowie wielorodzinnej.
– Są one szybko zapełniane i robi się bałagan – mówi Bandelewska. – Otrzymaliśmy ostatnio pismo od mieszkańców jednego z bloków z żądaniem, aby zabrać pojemniki do selektywnej zbiórki, bo w bloku nikt nie segreguje, a odpady przynoszą do pojemników mieszkańcy pobliskich domów jednorodzinnych.
Zdaniem urzędniczki na tego typu sytuacje również można znaleźć rozwiązanie.
– Warto pomyśleć o umieszczeniu pojemników w zamykanych altanach – mówi. – Mogą tam stać również pojemniki do selektywnej zbiórki.
JAK W INNYM ZWIĄZKU?
Selektywny system zbiórki „u źródła” wszedł w życie 1 lipca we wszystkich gminach należących do Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko”:
-> Iława miasto
-> Iława gmina
-> Lubawa gmina
-> Nowe Miasto Lubawskie, miasto i gmina
-> Kurzętnik gmina
Nie wszystkie gminy z naszego regionu zostały więc objęte zmianą w tym właśnie terminie.
Miasto Lubawa należy do związku gmin „Działdowszczyzna”, który w podległych miejscowościach wdrażanie systemu „u źródła” rozpoczął już w 2000 roku. Wtedy ruszyła kampania informacyjno-szkoleniowa wśród dzieci i dorosłych mieszkańców.
KATARZYNA POKOJSKA
Bogusława Bandelewska,
inspektor
ds. ochrony środowiska
w iławskim ratuszu,
przekonuje mieszkańców
domów jednorodzinnych
do segregacji śmieci
na swoich posesjach
Czytelnicy nadsyłają nam zdjęcia przepełnionych
pojemników. Nie są dobrą wizytówką Iławy…