Zapytaliśmy dyrektor Iławskiego Centrum Kultury EWĘ WIŚNIEWSKĄ, jak ocenia letnie imprezy, które zorganizowano w Iławie oraz jak wyglądał cały sezon 2016. Dowiedzieliśmy się również, jakie są kulturalne plany ICK na przyszły 2017 rok.
NATALIA ŻURALSKA:
– Jak podsumuje pani kulturalny sezon letni w Iławie? Czy jest pani zadowolona ze zorganizowanych imprez?
EWA WIŚNIEWSKA:
– Nigdy nie można być zadowolonym do końca. Zawsze mogło być lepiej, inaczej. Nie da się zadowolić wszystkich w stu procentach. Zespoły i artystów kontraktuje się z wyprzedzeniem roku, a trzeba pamiętać, że rynek muzyczny jest bardzo dynamiczny i zmienny. Jednak z ankiet i rozmów z uczestnikami imprez wynika, że mieszkańcy pozytywnie oceniają letnią ofertę kulturalną ICK.
– Które imprezy miały największą frekwencję, a które najmniejszą?
– Największą frekwencją cieszyły się Dni Iławy, koncert Macieja Maleńczuka z cyklu Letnie Wieczory Muzyczne na „dzikiej” plaży, Kabareton, Festiwal „Złota Tarka”. Najmniejszą frekwencję miała impreza skierowana do młodzieży PARK JAM, czyli warsztaty i koncert muzyki hip-hop oraz rap.
– Czy w związku z przeprowadzaną podczas imprez ankietą odnośnie oferty kulturalnej w mieście, ICK będzie inaczej patrzyło na imprezy w przyszłym roku?
– Celem ankiety było przede wszystkim poznanie opinii mieszkańców, jakich wykonawców chcieliby obejrzeć w sezonie letnim. Wzięliśmy pod uwagę ich sugestie w opracowywaniu programu Dni Iławy 2017. W przyszłym roku wystąpią gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, nie zabraknie biesiady śląskiej Telewizji Silesia, koncertu dla dzieci oraz strefy rekreacyjnej za symboliczną złotówkę.
– Z ankiet wynika, że pożądaną artystką w Iławie jest Sylwia Grzeszczak. Wstępnie zaplanowano już jej koncert. Czy ma to sens biorąc pod uwagę, że artystka wystąpiła już w tym roku w sąsiednim Nowym Mieście Lubawskim, a wcześniej w Kurzętniku?
– Nie ma to znaczenia. Z ankiet wynika, że 90% respondentów chce obejrzeć koncert Sylwii Grzeszczak w Iławie. Być może iławianie nie skorzystali wcześniej z oferty Nowego Miasta Lubawskiego, czy też Kurzętnika. Myślę też, że mieszkańcy tych miast ponownie przyjadą do Iławy na koncert tej znakomitej wokalistki.
– Niektórzy iławianie twierdzą, że kultura w mieście nie ma swojego stylu, że prócz Festiwalu Złota Tarka nie ma innej imprezy, z której miasto by słynęło. Jak pani to oceni?
– Styl w kulturze to złożony i skomplikowany proces, w zależności od tego czy mówimy o kulturze masowej, czy indywidualnej. Uważam, że powinien zostać zachowany logiczny porządek, w którym to poglądy indywidualnego odbiorcy kultury są głównym czynnikiem kulturotwórczym. Nie może być odwrotnie. Masowość nie może manipulować odbiorcami, ani ich stylem. Jednak to kultura masowa, popularna nastawiona wyłącznie na konsumpcję, odgrywa coraz większą rolę we współczesnym świecie. Przez wiele lat Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” był najważniejszym wydarzeniem w naszym mieście. Postrzegany jest w kategoriach produktu turystycznego i rzeczywiście przyciąga setki turystów, jednak mam wrażenie, że ten niszowy festiwal jest niedoceniany przez społeczność lokalną. Czy inne wydarzenie muzyczne spełniałoby oczekiwania mieszkańców Iławy, tego nie wiem. Kiedy na forach internetowych rozgorzała dyskusja na temat: czy organizować w Iławie imprezy dance i disco polo, które przyciągają tysiące widzów, okazało się, że jest tyle samo zwolenników, co przeciwników. Nie ulega jednak wątpliwości, że kultura jest wielowątkowa i musimy realizować oczekiwania różnych grup społecznych.
– Święto Ryby, czy Święto Wieprzowiny są organizowane w wielu miastach, a nawet wsiach. Są to tak zwane „sieciowe” imprezy. Czy miasto nadal będzie się w nie angażowało?
– Organizatorem Święta Wieprzowiny jest Krajowy Związek Producentów Rolnych i to oni decydują, w jakich miejscowościach w danym roku odbędzie się ta impreza. Natomiast Regionalne Święto Ryby, które przez kilka lat towarzyszyło obchodom Dni Iławy, nie będzie kontynuowane przez Urząd Marszałkowski, który był współorganizatorem tego przedsięwzięcia, ze względu na niskie zainteresowanie konkursem kulinarnym lokalnych wystawców i producentów ryb.
– Czy są jakieś nowe pomysły kulturalne na przyszły rok?
– Chcemy kontynuować Kabareton i Letnie Wieczory Muzyczne na plaży. Nową propozycją jest impreza „Iława Blues Party” z udziałem zespołów z Niemiec i USA, gdzie gwiazdą będzie legendarny zespół Breakout. Dla sympatyków muzyki dance wystąpi między innymi zespoły Akcent i Boys. Nowością będzie after party dla młodzieży podczas Dni Iławy, a na zakończenie wakacji koncert zespołu Lemon. Oczywiście ze stałych propozycji to festiwal „Złota Tarka”, szanty na plaży i Piknik Inspiracji we wrześniu.
Iława.
Dyrektor ICK
Ewa Wiśniewska
zdradziła nam,
czego można
spodziewać się
na muzycznej scenie
w przyszłym 2017 roku