Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Więcej...

Forum

39949. 
Odnośnie wpisu numer: 39947

Przypominam, że jedna jaskółka wiosny w szpitalu nie czyni.
Reszta jest okay?
To skąd tyle dramatycznych historii, relacji świadków, pokrzywdzonych rodzin, od wielu lat opisanych choćby na łamach Kuriera?
 Maurycy
 Iława, Wtorek 29-01-2019

39948. 
PIĘKNA PRZYJAŹŃ

Rozgrywki halowej piłki nożnej w Iławie. Na widowni OLA GRYSZ, Miss Earth Polski 2018. Po prawej: KAMILLA BANG, Miss Earth Danii 2018. Dziewczyny tak się polubiły podczas światowego finału na Filipinach, że Kamilla odwiedziła Olę w Iławie! Brawo! Co za promocja miasta!
 KURIERZY
 redakcja, Wtorek 29-01-2019

39947. 
Odnośnie wpisu numer: 39945

W iławskim szpitalu na Oddziale Ortopedii mają doskonałych specjalistów, dodam, wziętych specjalistów. Z całej Polski do nich na operacje stawów kolan czy biodrowego ludzie zjeżdżają.
Dzień po operacji stan pacjenta: jakby się narodził, bez bólu, na twarzy wyraźny wyraz zadowolenia. A bywało różnie dawniej...
 Marszałek
 Iława, Wtorek 29-01-2019

39945. 
Odnośnie wpisu numer: 39942

Adam Żyliński wraz z burmistrzami Lubawy oraz Zalewa wystawił komplet kompetentnych kandydatów do Rady Powiatu. I co?
I nic.
Wyborcy wybrali "po staremu", rządzi PO-PSL-SLD, więc teraz nie ma co narzekać. Ludzie byli zadowoleni z władz powiatu, z m.in. funkcjonowania powiatowego szpitala.
Pozostało tylko się cieszyć i... wyborcom gratulować takiego wyboru.
A była szansa to zmienić.
 Maurycy
 Iława, Wtorek 29-01-2019

39944. 
Odnośnie wpisu numer: 39890

Czy słyszeliście o tym?
W okolicy Szwarcenowa w pobliskim jeziorze tuż przed świętami łapano szczupaki, które szły na... tarło.
Jakże to możliwe by szczupakom się zegary przestawiły na grudzień?
Czas zatem coś z tym czasem zrobić.
 Ormowiec
 Nowe Miasto, Poniedziałek 28-01-2019

39943. 
Koniec świata!
Otwieram mojego Kuriera, patrzę, a tam felieton Łukasza Tulwińskiego.
I to jeszcze jaki temat! Lokalna "mowa nienawiści".
Zaniepokojona przeczytałam i... oszołomiona jestem lekko, bo... facet kojarzony w Iławie z łysymi narodowcami napisał tekst nawet do rzeczy.
 Krystyna
 Iława, Poniedziałek 28-01-2019

39942. 
Odnośnie wpisu numer: 39940

I co, Panie starosto powiatu Bartoszu Bielawski...?
I co, Panie kierowniku starosty, Macieju Rygielski...?
Już po wyborach, więc Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych jednak będzie przerzucony szturmem do Kisielic. A jaka była wola rodziców? Jaka była wola wyborców i podatników?
Pozbawiacie dzieci niepełnosprawne możliwości np. udziału w zajęciach na basenie, chodzenia do kina, muzeum, biblioteki miejskiej i pedagogicznej, a to niezgodne z waszą Konstytucją.
Miała być nowa szkoła specjalna w Iławie... Obiecanki przed wyborami.
I co, jednak nie ma pieniążków?
Nie umiecie nazbierać?
Ale na podwyżki dla siebie do kieszeni starczyło? Na imprezki huczne oraz bankiety na prawie tysiąc ludzi wystarcza?
Żaden problem? Wygodniej wywieźć nieswoje dzieci niepełnosprawne na peryferia powiatu aż do Kisielic?
Dość mydlenia ludziom oczu. Kurierzy, proszę o zajęcie się tematem.
 Ewa, matka
 Iława, Poniedziałek 28-01-2019

39940. 
Odnośnie wpisu numer: 39933

Wiesz co... Nawet nie mam ochoty już komentować tego, co się wokół teraz wyprawia w Iławie.
Burmistrz - celebryta, król Facebooka. Starosta - "nowa twarz" powiatu. Przewodniczący Rady Miasta Iławy - wymuskany karierowicz. Wspólne zdjęcia, gładkie gadki o współpracy, dobrej atmosferze, no wprost towarzystwo wzajemnej adoracji.
A na spotkaniu noworocznym ani słowa o zasługach poprzednika! To niebywały tupet!
Natomiast pod niebiosa wyśmiewaną dotąd Małą Galerią Jazzową łatwo było się teraz pochwalić, nawet na filmiku z życzeniami świątecznymi, że już o miejscu spontanicznych spotkań, jak choćby po śmierci Adamowicza, nie wspomnę. Tak bardzo teraz "niepotrzebnie potrzebna".
Szkoda na nich słów!
 Maurycy
 Iława, Niedziela 27-01-2019

39939. 
Odnośnie wpisu numer: 39892

TRUTKA Z WŁASNEGO PIECA

Zamontowane niedawno cztery punkty pomiaru jakości powietrza nie pozostawiają żadnych złudzeń. Iława tonie w toksycznych wyziewach. Co wrzucamy do pieca? Dlaczego wieczorami i w jakich dzielnicach jest najgorzej?
Czytaj w gazecie „Kurier Iławski” na stronie 16.
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 27-01-2019

39938. 
Odnośnie wpisu numer: 39500

Wczoraj minęła setna rocznica [...]
 Andrzej
 Kałduny, Niedziela 27-01-2019
Odp. 
Ponownie prosimy trzymać się tematyki ściśle lokalnej lub regionalnej.
Tutaj zabrakło jakiegokolwiek przełożenia.
 moderator dyżurny
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 28-01-2019

39935. 
Odnośnie wpisu numer: 39932

[...] Miejscami ciężko zaczyna się ta nowa kadencja sołtysów w gminie wiejskiej Iława.
Po falstarcie wyborczym w Ławicach jest teraz drugi falstart po sąsiedzku, ale raczej kompromitujący dla niektórych ludzi w tym sołectwie.
 Alfons Krzywda
 Iława, Sobota 26-01-2019

39934. 
Im dalej społeczeństwo dryfuje od Prawdy, tym bardziej zaczyna ono nienawidzić tych, którzy Prawdę głoszą.
Aż w końcu owa Prawda zostanie nazwana nową „Mową Nienawiści”.
 Jerzy
 Iława, Sobota 26-01-2019

39933. 
Odnośnie wpisu numer: 39907

PO, ukochana Partia Obietnic, po wyborach rozsiadła się znów wygodnie w starych fotelach, nawet już nie kryjąc swej buty po utrzymaniu pazurami władzy w iławskim starostwie powiatowym dzięki pomocy kilku figurantów z tlącego się PSL i trupa SLD. [...]
Już zdążyli błysnąć podczas Koncertu Noworocznego w Hali Widowiskowej.
Nie oddali ani miejsca ani szacunku dla obecnych na sali Burmistrzów oraz Wójtów gmin wchodzących w skład Powiatu Iławskiego. [...]
Ale to jeszcze nic.
"Potraktowali" nawet swojego Marszałka Województwa Gustawa Brzezina. Nie pozwolono mu zabrać głosu, nawet kurtuazyjnie! [...] SKANDAL!
Skąd ten zamordyzm? Która matka was tak wychowała?
[...] Powodzenia, bawcie się dobrze!
Tylko czemu, u licha, rachunki za głupotę i rozpasanie przyjdą do płacenia dla wszystkich mieszkańców oraz podatników całego regionu Iławy...?!
 anty-bolszewik
 Iława, Sobota 26-01-2019

39932. 
Zobaczcie jakie odchodzą jatki o stanowiska nawet... sołtysów.

W jednej ze wsi podiławskich, [...], będą drugie wybory sołtysa, bo... ojciec wkurzył się na syna, że ośmielił się startować bez jego wiedzy na wzięte stanowisko sołtysa.
Dwudniowy sołtys mieszka nocą w Iławie, bowiem jego pachnąca żona nie chce wąchać krowiego zapachu. Ojciec za karę, że syn został sołtysem wbrew jego woli, nie otwierał rano bramy na podwórze, przez co syn nie mógł wjechać do swego gospodarstwa.
Takie to są teraz po wioskach przypadki nowych Karguli i Pawlaków...
 Ormowiec
 Iława, Piątek 25-01-2019

39931. 
BESTIE SĄ CORAZ ŚMIELSZE

Podchodzą blisko pod domostwa. Dlaczego tak się dzieje? Co się stało w Dziarnach pod Iławą? Jak odróżnić trop wilka od śladów psa? (przykłady obrazkowe). Czytaj w gazecie „Kurier Iławski” na stronie 2.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 24-01-2019

39930. 
Odnośnie wpisu numer: 39914

Dziękuję szanownemu Kurierowi, że na Forum udostępnia autentyczne historie i losy ludzi, naszych rodzin Ziemi Iławskiej.
Wielu forumowiczów zasługuje na słowa wielkiej wdzięczności. Ciepło się robi na sercu, gdy czyta się na tym zacnym Forum takie opowieści - tak, jakby się oglądało kolejny film oskarowy...
To przecież tak autentyczne i prawdziwe historie Polaków.
Wzruszający wpis, drogi Andrzeju...
Dziękuję...
 Kanclerz
 Iława, Czwartek 24-01-2019

39929. 
Tyle się mówi o ekologii, smogu, czystości, segregacji śmieci itd.
Byłem świadkiem jak kobiecina lat 70 nie mogła podnieść pokrywy do śmietnika, kosza od papieru. A dlaczego?
Bo na koszu zmarzlina śniegu z lodem. Pomogłem - wyrzuciłem jej to do tego kosza i mnie tak zastanowiło, ile to takich sytuacji jest w naszym mieście Iławie? Ile to osób, nie chcąc dźwigać pokrywy od kosza (papier, plastik czy też szkło) pozostawia to koło śmietnika. A potem to hula po chodnikach, trawnikach.
Chcemy edukować społeczeństwo, dzieci już od przedszkola, więc niech mi ktoś powie, które dziecko będzie w stanie samo wyrzucić pustą butelkę? Ok, mamy zimę, żadne dziecko nie pije napojów na dworze - ale w lato jest to samo!
Które dziecko dosięgnie do tych beznadziejnych koszy?! Kto wpadł na pomysł takich koszy? Czy stare były złe? Dziecko już wiedziało, że tam, w odpowiednie kosze się to wyrzuca i basta! A teraz? Nie tylko dziecko ale i pewnie całkiem pokaźna liczba dorosłych (starszych przede wszystkim) "musi sobie darować segregowanie". I to nie z własnej winy! Nie mówiąc o tym, że Panie, które naprawdę ciężko pracują, żeby na osiedlach było w miarę czysto, dostały gratis dodatkową robotę.
Może się tym ktoś zainteresuje. Zacznijmy dbać o naszą piękną Iławę! Ale zacznijmy od prostych rzeczy i rozwiązań "z głową"!
 Edek
 Osiedle Podleśne, Środa 23-01-2019

39928. 
Odnośnie wpisu numer: 39923

Czy większość sołtysów zostało radnymi?
Naród mówi, że należałoby z takim procederem skończyć.
Albo sołtys albo radny. Kto został radnym, zrzeka się funkcji sołtysa.
 Ormowiec
 Iława, Środa 23-01-2019

39927. 
W związku z wilkami...
https://www.kurier-ilawski.pl/jedynka

A może warto zaprosić do Iławy Pana Adama Wajraka?
Od wielu lat tropi wilki. Myślę, że potrafiłby coś więcej powiedzieć o tych sensacyjnych tropach :-)
 Antek, lat 46
 Iława, Środa 23-01-2019

39926. 
Odnośnie wpisu numer: 39870

Ale skąd na iławskim Starym Mieście ten smog?
Przecież w okolicy nie ma żadnego osiedla domków, które mogłyby być opalane opałem? Centrum naszego miasta to bloki, sklepy, szkoły itd. Zastanawiają te wskazania miernika czystości powietrza, bo rzeczywiście często nie jest tam najlepiej...
 Du
 Iława, Środa 23-01-2019

39923. 
Odnośnie wpisu numer: 39898

Drogi Kurierze, komisja skrutacyjna [...].
A po drugie, kto liczył głosy? [...] Czy tak powinno być?
Po trzecie, czy ktoś przeczytał komisji co należy do jej zadań?
Tak wyglądają wybory na sołtysa od 20 lat, poklepywanie/przyklepywanie.
 mieszkaniec Ławic
 Ławice, Środa 23-01-2019

39921. 
GORĄCY STUDNIÓWEK CZAS!

We wszystkich szkołach średnich Iławy odbyły się studniówki. Byliśmy obecni na wszystkich imprezach, a były wystrzałowe! Fotoreportaże znajdziecie w najnowszym wydaniu gazety „Kurier Iławski” – od środy!
 KURIERZY
 redakcja, Wtorek 22-01-2019

39919. 
Odnośnie wpisu numer: 39913

Czy to mają być te szumnie zapowiadane "zmiany" w Iławie?
No brawo!
Nic w tej Iławie nie będzie.
Projekty Adasia są jeszcze na 2 lata więc po co się ma martwić. No a za dwa lata będzie klapa.
Niedługo idę do nowego Burmistrza na spotkanie spytać go czy pomoże w sprawie naszego osiedla. Sąsiad był u niego i usłyszał, że on nie wie co może zrobić.
Panie Burmistrzu, czy Pan wprowadzi zmiany w Iławie? Czy też będzie się Pan bał ludzi tak jak to ma miejsce obecnie? [...]
[...]
Szczerze pozdrawiam całą redakcję Kuriera Iławskiego! No i moderatorów z ich nożycami, bo oni to się naczytają :-)
 Emerytowany Nauczyciel
 Iława, Wtorek 22-01-2019

39920. 
Odnośnie wpisu numer: 39917

[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
Tak się zastanawiam, czy nie wytoczyć ci sprawy sądowej jeśli tego i poprzedniego tekstu nie opublikujesz na forum. [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
 historyk
 Iława, Wtorek 22-01-2019
Odp. 
Jak nie rozumiesz po polsku (co mnie nie dziwi) „historyku”
z wychodka za stodołą – to odpowiem ci, pachołku Moskala,
w bliżej ci znanym i rozumianym dla twojego sortu języku:
„Paszoł won, sabaka”.
Na Forum Kuriera nie będziesz opluwał bohaterów walki.
 MODERO KURIERO, czyli „Naczelny Faszysta Iławy”
 KURIER IŁAWSKI, Wtorek 22-01-2019

39917. 
Odnośnie wpisu numer: 39914

Z zainteresowaniem przeczytałem wspomnienia Pańskiego Ojca dotyczące okoliczności Jego wyzwolenia przez żołnierzy amerykańskich z robót przymusowych u Niemców.
Pod koniec relacji pojawia się wzmianka o tzw. Brygadzie Świętokrzyskiej.
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
 historyk
 Iława, Wtorek 22-01-2019
Odp. 
Spluwaczki z rosyjskiego sztambucha na bohaterskich żołnierzy polskiej Brygady Świętokrzyskiej poszukaj sobie gdzieś indziej.
Na przykład GazoWnia, albo WSI-24, albo Sputnik Polsza.
Pa pa pa...
 MODERO KURIERO, czyli „Naczelny Faszysta Iławy”
 KURIER IŁAWSKI, Wtorek 22-01-2019

39915. 
KIEDY OBWODNICA IŁAWY?

Bo Olsztyn może się już cieszyć na całego. Trwają odbiory kolejnych odcinków 35-kilometrowej ekspresówki. Kierowcy opowiadają, że to piękna i wygodna 2-pasmowa trasa. Czy ktoś z regionu Iławy już tamtędy jechał? Jak Wasze wrażenia?
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 21-01-2019

39914. 
PEWNEGO RAZU NA ZACHODZIE

22 stycznia mija 74. rocznica wejścia armii sowieckiej do Iławy i okolic.
W Kurierze przez ostatnie kilkanaście lat przy okazji kolejnych rocznic wiele poświęcano temu uwagi. Przytaczano wspomnienia świadków tamtych tragicznych wydarzeń: rosyjskie palenie Iławy, grabieże, gwałty.

Z miejscowości Groβ Schönforst, Dużego Leśniewa (1945 do końca 1947), czyli od 1948 Kałdun – w linii prostej w kierunku południowo-zachodnim do miejscowości Ellzee w Bawarii jest 878 km. Stamtąd już widać na dalekim horyzoncie zaśnieżone Alpy. Do Bawarii zbliżała się 3. Armia Amerykańska pod wodzą generała George’a Pattona. To ten, który uważał, że należy iść na Berlin, później zamierzał wyzwolić Pragę. Jednak Roosevelt i Stalin już wszystko ustalili… Dla Roosevelta w dziejach Polski jest miejsce obok Fryderyka II i Katarzyny II.

Był kwiecień 1945 roku. Wśród wielu jeńców wojskowych w Ellzee, oczekujących na wyzwolenie, był mój ojciec (w marcu 1946 osiedli się w Dużym Leśniewie ). To jeden z wielu milionów epizodów II wojny światowej na froncie zachodnim. Tak ojciec opisuje w swych wspomnieniach dzień swojego wyzwolenia (28 kwietnia 1945) - dzień wkroczenia amerykańskich wojsk do tej miejscowości.

„Już słychać było pomruki ciężkich dział 3. Armii Amerykańskiej z nad Renu. Nareszcie armia amerykańska co raz bliżej nas, wycofujące się wojska niemieckie w kierunku gór Alp. Normalna armia Niemców nie chciała już się bić. W wiosce, w której byłem u bauera (rolnik), żołnierze, którzy byli u niego zakwaterowani, wycofując się z wioski, w jego stodole zostawili 15 karabinów, które już nie były im potrzebne. Jedynie opór stawiały wojska SS i Gestapo. Dalsze wycofywanie się wojsk już było dla Niemców niemożliwe, gdyż zabrakło im paliwa, benzyny i olejów. Samochody stały bezczynnie. Zmuszano rolników do przewożenia taboru, różnego sprzętu w konie. Ale koni było mało u Bawarczyków, gdyż posługiwali się krowami – orali, jeździli, kosili wszystko w krowy (…) 28 kwietnia 1945 roku przyszła 3. Armia Amerykańska. Nie palili wiosek, nie uciekała ludność. Wjechały do wioski czołgi, tu i ówdzie w otworach wyglądały czarne twarze, to murzyni (...) Wjechali bez żadnego oporu. W wiosce powiewała biała chorągiew, wywieszona przez sołtysa wioski. Po dwóch godzinach nadjechali zwycięzcy. W małych samochodach gazikach (Willys MB) ze znakiem. Po parę samochodów wjechało na podwórze każdego bauera. Wjechali także na podwórze mojego bauera. Bauer zaś miał parę dobrych koni, musiał jechać z wojskiem w stronę Alp, gospodyni zaś schowała się przed Amerykanami, bo uwierzyła w propagandę, które głosiło radio, że Amerykanie mordują ludność cywilną. Ja zaś stałem na podwórzu, otworzyły się drzwi samochodu i wyszedł żołnierz amerykański z naszywką na rękawie . Odezwał się po polsku, podając mi rękę, odrzekłem mu: Poznając mnie po mundurze i czapce rogatywce, na której widniał biały orzełek. (… ) Pierwsze pytanie żołnierza do mnie, czy bauer dobrze mnie traktuje. No cóż, nie mogłem źle powiedzieć o swym bauerze. Pracować trzeba było, bo który odmawiał pracy, wnet się znajdował w lagrze w Dachau, który niedaleko był od nas. Jedzenia miałem dosyć, brudny nie chodziłem, co tydzień czysta bielizna. Zapłata natomiast za mą pracę była marna, 15 marek miesięcznie. Wypłacano nam bonami, bo nie wolno było nam nosić pieniędzy. Żołnierze amerykańscy weszli do mieszkania. Rozglądając się po mieszkaniu, zauważyli portret Hitlera. Kazali mi go zdjąć. Następnie kazali ojcu wynieść i zniszczyć portret Hitlera, co uczynił z pasją. „Nakazano mi szukać gospodyni. Po paru minutach odnalazłem ją w piwnicy, bladą i drżącą ze strachu. Po przyjściu do pokoju, jeden z nich, a był to oficer, przemówił do niej po niemiecku. Po kilku minutach rozmowy zrozumieli się nawzajem. Zaraz gospodyni pobiegła do piwnicy, niosąc dzban wina mocnego i moszt - wino jabłkowe, po którym dobrze szumiało w głowie. Piwnica była dobrze zaopatrzona w żywność i picie. Niestety żołnierze pić i jeść nie chcieli. Po pewnym czasie odjechali, zostawiając pełno na stole konserw, różnych słodyczy, czekolad, papierosów (…) A więc nie kazano mi już robić. W moje miejsce przysłali jeńca wojennego, niemieckiego oficera”.

8 maja 1945 roku na konferencji prasowej dla dziennikarzy George Patton językiem prostym, jasnym podsumował wynik tej wojny:

„Ta wojna zakończyła się dokładnie tam, gdzie się zaczęła. Na podwórku Hunów (…) Ale na tym nie koniec. (…) To, co zrobili dzisiaj politycy w Waszyngtonie i Paryżu, podobni do ołowianych żołnierzyków, to historia, o której będziecie pisać jakiś czas. (…) Pozwolili nam wykopać w cholerę jednego gnoja, a jednocześnie zmusili, żebyśmy pomogli usadowić się następnemu, równie złemu albo jeszcze gorszemu niż tamten. (…) Wygraliśmy tylko szereg bitew, nie wojnę o pokój (…) Zastanawiam się, co powiedzą dzisiaj, wiedząc, że po raz pierwszy od stuleci pozwoliliśmy siłom Czyngis-chana wejść do Europy Środkowej i Zachodniej (…) Dzisiaj powinniśmy powiedzieć Rosjanom, że mają iść w cholerę, zamiast ich słuchać, kiedy nam mówią, że mamy się cofnąć. To my powinniśmy im mówić, że jeśli im się nie podoba, niech idą w p..du, i wydać im wojnę. Pokonaliśmy jednego wroga ludzkości, ale umocniliśmy drugiego, znacznie gorszego, w którym jest więcej zła i zajadłości niż w pierwszym”.

Konferencję zakończył takimi słowami: „Niestety, niektórzy z naszych przywódców są po prostu cholernymi durniami i nie mają pojęcia o historii Rosji. Cholera, mam wątpliwości, czy wiedzieli chociaż tyle, że Rosja jeszcze niecałe sto lat temu zajmowała Finlandię, wyssała krew z Polski i zrobiła z Syberii więzienie dla własnego narodu. Wyobrażam sobie, jak szydził Stalin, kiedy uzyskał od nich wszystko podczas tych niby-konferencji”.

Na początku lata 1945 roku Rosjanie wysłali do Bawarii silny oddział NKWD z żądaniem przejęcia żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, ich wywiezienia na tereny kontrolowane przez Sowietów i skazania wszystkich. Kiedy enkawudziści zażądali oddania im Polaków, generał Patton osobiście rozkazał swoim żołnierzom wycelowanie karabinów maszynowych w Rosjan. Ci zmuszeni byli odjechać z niczym. W ten sposób życie ocaliło ponad półtora tysiąca polskich żołnierzy.
 Andrzej
 Kałduny, Poniedziałek 21-01-2019

39913. 
Odnośnie wpisu numer: 39905

...a do tego cała ekipa iławskiej Platformy Obywatelskiej oraz SLD wróciła wreszcie z powiatu do ratusza miasta. Pięknie było to widać na spotkaniu noworocznym nowego burmistrza w Mozarcie.
Projekty inwestycyjne pokazane (oprócz wyśmianej galerii jazzowej), które przygotował i rozpoczął zespół Adama Żylińskiego. Ale ani słowa o nim nie było.
Kolejne pokazane były projekty inwestycyjne na 2019 rok, gdzie (i tu uwaga) również ani słowa, że to dzieło Adama Żylińskiego.
 GO
 Iława, Poniedziałek 21-01-2019

39912. 
MNIEJ ZBADANYCH NIEMOWLĄT

Znowu skarga na Powiatowy Szpital w Iławie i jego, tym razem, Oddział Położniczy. Chodzi o ograniczenie, dotąd z automatu, badań bioder u noworodków. Co się stało? Czytaj w gazecie „Kurier Iławski” na str. 10
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 21-01-2019

39911. 
Odnośnie wpisu numer: 39909

Zapomniałeś, Marszałku, dodać: "umiar" - to powinno być wymiernikiem bankietu.
Suto zastawione stoły, płynąca czekolada jak mniemam, miarą umiaru nie jest. Nie kłóci się to ze skromnością władzy? Z żałobą narodową też nie?
 Mały Jaś
 Iława, Poniedziałek 21-01-2019

39910. 
Odnośnie wpisu numer: 39905

Jak się to wszystko obserwuje, to się wydaje, że nowy Burmistrz Iławy postawił przede wszystkim na PR. Czy o taką zmianę chodziło wyborcom?
 Wiktor
 Iława, Poniedziałek 21-01-2019

39909. 
Odnośnie wpisu numer: 39905

... koncerty muzyczne - darmowe, pokazy lotnicze - darmowe, występy artystyczne - darmowe, inne występy muzyczne przeróżnych formacji i stylów - darmowe.
A spotkanie noworoczne Urzędu Miasta Iławy? Bez muzyki, bez alkoholu żadnego. Spokój, powaga, kulturka.
Na oko 100 razy tańsze od niejednego koncertu, jaki w Iławie się odbył, chociażby w niedzielę huczny koncert noworoczny starosty powiatowego w iławskiej hali widowiskowej. I co? Jajco.
Rozum, miara, ocena, dystans, kalkulacja, domiar - ponad wszystko.
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 21-01-2019

39907. 
Odnośnie wpisu numer: 39904

"Cisza nie oznacza milczenia".
[...]
Przypomnijcie sobie naszą w Iławie lokalną kampanię wyborczą. Jak bardzo chciano zniszczyć człowieka, najlepszego burmistrza jakiego Iława miała w historii samorządu, Adama Żylińskiego.
Ileż nienawistnych komentarzy, obelg, wyzwisk przetoczyło się przez internet. Ile personalnych wycieczek, grzebania w życiu osobistym, chęci umniejszenia osiągnięć i dokonań, niesprawiedliwych ocen, jadu za rzeczy, które dziś służą i cieszą mieszkańców.
Może dziś ci, którzy za wszelką cenę zapragnęli wtedy zniszczyć nie tylko urzędującego burmistrza, ale i człowieka, mieszkańca Iławy, uderzą się w piersi i przynajmniej przeproszą?
Ponad 90% zmian w mieście, przez te wszystkie lata od komuny, jest dzięki Panu Żylińskiemu. Może już czas na Honorowego Obywatela?
 Maurycy
 Iława, Sobota 19-01-2019

39906. 
Odnośnie wpisu numer: 39905

[...] odwoływane są różne imprezy, młodzieży przekłada się studniówki z powodu żałoby, a tutaj władze samorządowe bankietują? [...]
[...] Czy to tak uchodzi?
 pytający
 Iława, Sobota 19-01-2019

39905. 
Ratusz iławski na bogato. W piątek w restauracji Mozart odbył się bankiet noworoczny [...] zaproszenia Burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego. Podobno na imprezie było blisko 200 osób. Ogromne pieniądze wydano z publicznych funduszy? [...]
[...]
Miasto zadłużone po uszy, a burmistrz wyprawia imprezkę dla vipów. [...]
Darmowe jedzenie opłacane z pieniędzy podatników? [...] Czy opłacenie z pieniędzy publicznych bankietu nie jest marnotrawieniem?
 Wesołek Osiedlowy
 Iława, Sobota 19-01-2019

39904. 
Odnośnie wpisu numer: 39894

Panie Tomaszu Więcek z Kisielic czy Lubawy!
Przestań się wreszcie zachowywać jak młodociany oprych z gimbazy.
Polska nie jest Twoja tylko, lecz nasza, wszystkich, każdego po trochu: Narodowców, PiSowców, PeOwców, PeeSeLowców, Kukizowców, eSLDów, Twoja, ale - na Boga jedynego! - nigdy NIE BANDYTÓW!
Opamiętaj się!
Wszyscy stoimy nad trumną zamordowanego Brata. Milczymy, żałujemy.
Ty suniesz jak szalony nad przepaść...
Stój! Ani kroku.
 Marszałek
 Iława, Piątek 18-01-2019

39903. 
Odnośnie wpisu numer: 39892

Chciałbym podzielić się na Forum Kuriera swoimi odczuciami po wycieczce rowerowej pt. Szlakiem czujników zanieczyszczenia powietrza w Iławie. Wycieczka odbyła się w czwartek 17 stycznia w godzinach 17:30-19:00.

Patrzę na mapę i co widzę, powietrze na Os. Piastowskim nie jest idealne. Więc rower na samochód i jadę. Zaparkowałem przy kościele, wsiadłem na rower i jadę. Czujnik wykazuje, iż powietrze może być lepsze. Wdycham to powietrze jadąc rowerem i nie za bardzo wiem o co chodzi. Owszem przed kilkoma domami na ul. Zielonej i Ostródzkiej niezbyt dobrze zapachniało, ale ogólnie nie było wcale tak źle. Ja polecałbym spacer. Na wszelki wypadek podjechałem aż pod POL-MAK, ale nie czułem tam smrodu. Przejechałem się też przez osiedla domków jednorodzinnych przy ul. Ziemowita, ale tam prawie w ogóle nie widać było dymów z komina oprócz smużek świadczących o paleniu gazem.

No nic, mówię sobie trzeba jechać dalej, rower na pakę, do samochodu i na ul.Niepodległości. Powiem szczerze, dziwię się po co tu zamontowano czujnik, chyba po to, aby te kilka domów nad Małym Jeziorakiem sprawdzić, bo jak widzę na mapie zasięg czujnika nie dochodzi do ul. Mickiewicza i na osiedle przy hotelu Kormoran. Może jednak się mylę i jakaś zasadność była.

Jadę dalej. Kolejny przystanek - Lipowy Dwór, obok kościoła. Wsiadłem na rower i przejechałem się po osiedlowych uliczkach. Nie powiedziałbym, że padłem od smrodu. owszem, zdarzyło się, że jak przejeżdżałem obok kilku domów to czuć było w powietrzu niezbyt przyjemny zapach. Od czego - nie wiem.

Został mi jeszcze jeden czujnik, ul. Wiejska. Zgodnie z mapą, mam tam głęboko zaczerpnąć świeżego powietrza. Więc jadę. Obok szkoły nr 5 powietrze idealne.

Ale mówię sobie, wsiądę na rower i przejadę się na Os. Gajerek. Pojechałem uliczkami osiedlowymi i zgodnie z tym co przeczytałem na mapie zaciągnąłem sie powietrzem aby pooddychać. O mało nie umarłem. Jeden smród, nie wiem czym oni tam palili, ale na niektórych uliczkach tworzyła sie zasłona dymu, w której, aż oczy piekły. Patrzę na odczyt czujnika - powietrze super. Moje pytanie, czy te czujniki kłamią, czy tez w tym miejscu czujnik jest źle zamontowany i zbiera dane znad lasu i działek oraz bloków, a nie z osiedla domków. Może należało go zamontować na Chełmińskiej?

Jak już pisze o wycieczce, to muszę powiedzieć, że podobnie złe odczucia miałem w pobliżu ul.Barlickiego i Polnej, a także po krótkiej wizycie na uliczkach Os. Lubawskiego, szczególnie w okolicach sklepu. Moje wnioski. Pozostawiam czytelnikom prawo do ich samodzielnego wysnucia.
 iławianin [382]
 Iława, Piątek 18-01-2019

39902. 
WIRUS JEST W DZIKACH

Minister rolnictwa Jan Ardanowski na spotkaniu z rolnikami naszego regionu barwnym językiem mówił o problemie afrykańskiego pomoru świń. Jakie straty notują rolnicy? Jak reagował tłum? Kiedy u nas odstrzał nadwyżki pogłowia dzików?
Czytaj w gazecie „Kurier Iławski” na stronie 18.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 18-01-2019

39900. 
Odnośnie wpisu numer: 39896

Potwierdzam.
Spiskuję intensywnie.
Już 11-12 lutego w Iławskim Centrum Kultury wystąpią znani wykonawcy rockowi: Antymos Apostolis, TSA i inni.
Koncert będzie połączony z wystawą prac m.in. Picassa z kolekcji Sir Pola, czyli Piotra Lulkowskiego.
Spisek trwa intensywnie od dobrych kilku tygodni, a biorą w nim udział burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, Sir Pol, ja, no i... sama dyrektor ICK Ewa Wiśniewska.
Mocno działamy dla społeczeństwa. A to dopiero początek fermentu, czy nawet spisku w lokalnej kulturze!
 Bartosz Gonzalez
 Iława, Piątek 18-01-2019

39898. 
Skandal podczas wyborów na sołtysa Ławic!
W głosowaniu brały udział osoby nieuprawnione, np. nieletnie.
Komisja skrutacyjna nie sprawdzała dowodów osobistych! Wybrany sołtys [...] wygrał dwoma głosami [...]. Osoby nieuprawnione głosowały właśnie na niego. [...]
Szanowny Kurierze, proszę [...].
 mieszkaniec Ławic
 Ławice, Piątek 18-01-2019
Odp. 
Sprawdzone, wyjaśnione, potwierdzone.
Komisja skrutacyjna się nie popisała.
Informacja z Urzędu Gminy Iława:
„Wybory sołtysa Ławic będą powtórzone”.
 MODERO KURIERO
 KURIER IŁAWSKI, Sobota 19-01-2019

39897. 
Odnośnie wpisu numer: 39894

Wartym odniesienia uwagi jest fakt, że komentarze które pojawiły się pod tekstem Pana [...] były tam kasowane, ale tylko te, które wskazywały na hipokryzję autora, natomiast te przychylne pozostawały. [...]
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Czwartek 17-01-2019
Odp. 
Po co Pan chodzisz do tego magla polskojęzycznych najmytów?
No po co?
Daj Pan spokój, niech się te samozwańcze „yntelydżenty” kiszą we własnym sosie i nadal uważają (sami siebie) za miejscową „elitę”. I nie wyprowadzaj Pan ich z tego przekonania, niech jak najdłużej pozostaną w tej pozycji, czyli resztkami głowy w dół. Upadek i zamknięcie gazetki z olsztyńskiego powielacza to dopiero wstęp do ich kłopotów.
Na Forum Kuriera nie chcemy roztrząsania głupoty rodzonej z bezbrzeżnej hipokryzji i zdziczenia autorstwa magazyniera ze szpitala, który jedyne czym błysnął w swojej karierze trefnisia to publiczne szydzenie z kobiet w akcji – dosłownie! – „kursów seksu oralnego” dla pielęgniarek i reszty żeńskiego personelu.
 MODERO KURIERO
 KURIER IŁAWSKI, Czwartek 17-01-2019

39896. 
Odnośnie wpisu numer: 39883

Czy prawdą jest, że Bartosz Gonzales, pracownik ICK, spiskuje po cichu z Piotrem Lulkowskim, przyjacielem Burmistrza Dawida Kopaczewskiego? (pseudo "Sir Pol").
[...]
Bo mówią na mieście, że ten spisek ma doprowadzić do zdymisjonowania Pani dyrektor ICK, Ewy Wiśniewskiej.
[...]
Oj nieładnie Panie Gonzales tak cichaczem próbować wbijać nóż w plecy swojej szefowej, która niedawno Pana zatrudniła na dobrej posadzie. Nieładnie...
 Ser Pol (-ski)
 Iława, Czwartek 17-01-2019

39894. 
Odnośnie wpisu numer: 39889

Oto słowa wylewającej się "miłości" w wykonaniu Pana Tomasza Więcka, rzecznika prasowego Powiatowego Szpitala w Iławie, aktywisty PO oraz środowisk tęczowych – na łamach niemieckiej "Gazety Olsztyńskiej":

"(...) Dzisiaj władza jest w rękach bandytów. I proszę nie łapać mnie za słowa – nie rząd jest bandycki, ale z bandytami często mu po drodze."
 Marszałek
 Iława, Czwartek 17-01-2019

39893. 
WSZYSCY TO PRZEŻYWAMY

Iława, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie. Mieszkańcy spotkali się ku pamięci zamordowanego prezydenta Adamowicza. Na scenie WOŚP w Gdańsku, gdzie doszło do tragedii, kilkadziesiąt minut wcześniej grał nowomiejski zespół „Reggaeside”.
Więcej przeczytasz w najnowszym wydaniu gazety „Kurier Iławski” od środy (na stronie 4).
 KURIERZY
 redakcja, Środa 16-01-2019

39892. 
Odnośnie wpisu numer: 39870

Patrzę wieczorem na mapę pomiaru zanieczyszczeń powietrza w Iławie.
Okropnie szkodliwymi pyłami zasmradzają życie sąsiadom osiedla domków jednorodzinnych nie tylko, jak przyjęło się mylnie sądzić, na Gajerku czy za Podleśnym w stronę cegielni.
Lipowy Dwór i Ostródzka wcale nie lepiej. Mamy was, skurczybyki!
 Jimmy
 Iława, Środa 16-01-2019

39890. 
Sejm zajął się projektem nowelizacji "ustawy o czasie urzędowym na obszarze RP". Według propozycji, Polska miałaby na stałe przejść na czas letni środkowoeuropejski.
To oznacza, że przestawianie dwa razy do roku zegarków – w ostatnią niedzielę marca o godzinę do przodu i w ostatnią niedzielę października o godzinę do tyłu – może odejść do lamusa.
Podobne zmiany czasowe szykuje wiele innych krajów w całej Europie.
 Kolega Skaner
 Iława, Środa 16-01-2019

39889. 
TOMASZ WIĘCEK ZWOLNIONY...?

Dyrektor szpitala powiatowego Iwona Orkiszewska jak zwykle uchyliła się od odpowiedzi i zażądała formy pisemnej. Interesowały nas powody. Dociekaliśmy czy w ogóle Więcek był zatrudniony na stanowisku rzecznika prasowego, bo dotarły do nas wieści, że tak naprawdę formalnie figurował tylko jako... pracownik zaopatrzenia.

https://www.kurier-ilawski.pl/czytaj/Tomasz-Wiecek-nie-jest-juz-rzecznikiem-szpitala/5383
 KURIERZY
 redakcja, Wtorek 15-01-2019

39887. 
Trasa Iława-Susz.
Tylko od 1 stycznia doszło na tym odcinku już do około 10 wypadków drogowych. Co chwilę nowe zdarzenie. Wczoraj, w poniedziałek, pickup znowu na drzewie koło [...] Falknowa.
Może Kurierzy zainteresują się sprawą? Warto zapytać strażaków ile razy podejmowali interwencje na tej drodze od początku roku.
 Janka
 Ulnowo, Wtorek 15-01-2019

39886. 
No Panie [...]
 zszokowany wyborca
 Iława, Poniedziałek 14-01-2019
Odp. 
Sorry. Temat został zgaszony w zarodku.
Wystarczy tego plemiennego szaleństwa.
I nie będzie żadnych wyjątków. Żadnych.
Ciszej nad tym grobem. Ciszaaaaaaaaa!
 Modero Kuriero
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 14-01-2019

39885. 
ZMIANY KADROWE NA SZCZYTACH WŁADZY

Andrzej Brach został powołany na zastępcę Wójta Gminy Iława, Krzysztofa Harmacińskiego. Za kogo, jak i dlaczego? Czytaj w ulubionej gazecie „Kurier Iławski” na stronie 9.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 14-01-2019

39884. 
Odnośnie wpisu numer: 39880

Panie szanowny Dąbrowski Kiejstucie Tomaszu!
Chciałbym zaproponować aby wydał Pan taki autorski mini-przewodnik dla samorządowców, gdzie i kiedy mogą się pokazywać, z kim rozmawiać, w jakich mediach się pojawiać, o czym mówić i jakie akcje wspierać.
Heh, pytanie: czy w ogóle wspierać?
A tak na serio, jest Pan po prostu żałosny. [...] Bez odbioru!
 Edek z Fabryki Kredek
 Iława, Poniedziałek 14-01-2019

39883. 
Odnośnie wpisu numer: 39876

[...] Piotr Lulkowski nie jest żadnym artystą, tylko [...].
[...] Jeśli miałby obrazy warte miliony to nie mieszkałby w mieszkaniu na czynsz w zasobach TBS-u.
[...] Wszystkie obrazy powinny być w muzeach - a nie w takim lokalu jak piwnica bloku wielorodzinnego.
[...] Przeszedłem się po Iławie i spytałem ludzi czy ktoś zna Pana Piotra Lulkowskiego. Niestety nikt nie zna...
Dziwnie się trochę dzieje w naszej Iławie. [...] Plotki niosą, że zbiera się jakaś grupa co chcą referendum przeprowadzić, ale mają czekać na [...].
[...]
Zgadzam się z Marszałkiem. PiS iławski musi uważać na tego Pana. Słyszałem, że za [...]
 Emerytowany Nauczyciel
 Iława, Poniedziałek 14-01-2019

39882. 
Odnośnie wpisu numer: 39879

Litości, mości panowie!
POLICJA nie jest od sprawdzania przydomowych kotłowni ani ściągania wystraszonych kotów z drzewa. Przywrócić z powrotem Straż Miejską!
Pilne! Bardzo pilne!
 Ola Mała
 Iława, Poniedziałek 14-01-2019

39881. 
DOROTA KAMIŃSKA

Nowa wiceburmistrz Iławy. Pierwszy wywiad prasowy. Rozmawiamy o pracy w ratuszu, planach zawodowych i trochę prywatnych oraz o wartościach, jakimi się kieruje w życiu. Czytaj w gazecie „Kurier Iławski” na stronie 6.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 14-01-2019

39880. 
Pamiętam entuzjazm i radość kiedy uczestniczyłem w swoich pierwszych WOŚPach około 20 lat temu. Ludzie się integrowali, lokalne społeczności miały swoje chwil kilka na antenie ogólnopolskiej. I to było piękne, spontaniczne.

Niestety przez lata pojawiły się rysy, a z czasem coś pękło. Zaczęło się od zmęczenia dętym, odtwarzanym w kółko spektaklem jednego aktora - podstarzałego szołmena grającego wciąż na tę samą nutę, liczącego cudze, abstrakcyjne pieniądze. Patrząc na to narastało we mnie pytanie czy WOŚP to rzeczywiście jakaś światła, pełna humanizmu idea, czy raczej parareligia z Owsiakiem w roli guru?

Obserwując WOŚP zdumiewała mnie ekscytacja ludzi wciąż rosnącą kwotą pieniędzy na liczniku. Na pierwszym miejscu były nie chore dzieci, nie wspólnota, nawet nie spontaniczna zabawa, a KASA. Miało jej być więcej i więcej. Za wszelką cenę. Sposób prowadzenia tej akcji zaciera co jest jej celem, a co jedynie środkiem do jej osiągnięcia. W warstwie symbolicznej nachalna apoteoza materializmu i miłości do bożka-pieniądza.

Czy akcja ta jest nośnikiem trwałych wartości, czy ma raczej uspokajać sumienia egoistów, mających na co dzień życie parafialne, sportowe, kulturalne czy jakiekolwiek inne społeczne w d...e? Czy w ciągu ostatnich 27 lat Owsiak wychował pokolenie zagorzałych społeczników, którzy potrafią się mobilizować częściej niż raz do roku??

WOŚP niewątpliwie ma ogromny potencjał integracyjny jednak zostaje on zaprzepaszczany postawą najzagorzalszych zwolenników, dla których poparcie dla akcji lub jego brak jest niemalże wyznacznikiem człowieczeństwa.

Odnosząc się do lokalnych realiów, razi mnie nadużywanie WOŚP do celów autopromocji przez lokalnych samorządowców, abstrahując od tego czy wierzą w akcję od serca czy nie. Jeśli kochacie WOŚP to trzymajcie się na drugim planie. Polityka zabija niewinność takich cudownie naiwnych akcji. Niech to będzie święto społeczników, a nie radnych, urzędników i burmistrzów czy wójtów.

Życzliwie przypominam niektórym, że od listopada 2018 roku występują w nieco innych niż dotychczas rolach.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Olsztyn, Niedziela 13-01-2019

39879. 
Odnośnie wpisu numer: 39873

Nie zgadzam się, Panie Łukaszu.
Teraz brud na terenie miasta jest większy. Policji jest zwyczajnie za mało.
 Kamil
 Iława, Niedziela 13-01-2019

39878. 
Odnośnie wpisu numer: 39873

Dla Pana Łukasza Tulwińskiego reakcja mieszkańców miasta Iławy na bród i smród jest "sianiem paniki".
Czyżby sam był entuzjastą brudu i smrodu?
[...]
Ciekawe kiedy Pan Tulwiński zażąda usunięcia z Iławy także drugiej służby porządkowej, Policji, która też pewnie jest Mu solą w oku...
 siejący panikę
 Iława, Sobota 12-01-2019

39877. 
Odnośnie wpisu numer: 39872

Problem śmieciowy, tak uciążliwy dla mieszkańców, wydaje się prosty do załatwienia przez włodarzy miasta. Temat obsługi kontenerów na śmieci segregowane.
Wrzucanie np. butelek plastikowych a szczególnie szklanych do obecnie funkcjonujących kontenerów to - nie tylko dla ludzi starszych - nie lada wyzwanie. Mocowanie się z ciężkimi pokrywami przysypanymi warstwą ciężkiego mokrego śniegu nie jest łatwe. A wystarczyłyby odpowiednio umieszczone otwory.
Poprzedni burmistrz Żyliński zobowiązał się do rozwiązania tego problemu przy udziale firmy sprzątającej bodajże do końca października 2018 roku.
Ludzie chcieliby wierzyć, że lokalna władza chce i potrafi ułatwić życie swoich mieszkańców również w takich pozornie błahych sprawach.
 Natura 2018
 Iława, Piątek 11-01-2019

39876. 
[...] Proszę nie mamić Panie Bartoszu Gonzales, że odkrył Pan wielkiego artystę „SIR POLa” [...].
Z ekstrawagancji znany jako nikt, a tylko z opowieści własnych o tym, że dysponuje obrazami rzekomo wartości milinów dolców - dla iławian jawi się jako element podejrzany.
Z rzeczy pewnych wiadomo o nim tylko tyle, że trzyma się z Panią Radną Martyną Wyżlic z klub PiS.
Natomiast ludzie z PiS niech mocno zważają z kim mają doczynek i komu niektórzy hołubią. Trzymajcie jednak swej mocnej strony, którą wskazują Jarosław Kaczyński i inni zasłużeni ludzie.

https://www.kurier-ilawski.pl/czytaj/Burza-wokol-koncepcji-muzem-grafiki/5389
 Marszałek
 Iława, Piątek 11-01-2019

39875. 
A w sprawie zablokowania inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej ostatnią nadzieją Moskwy pozostaje polityk PO w randze marszałka województwa.
Co ta swołocz ostatniego sortu jeszcze robi w Polsce...?
Sprawa sięga polskiej racji stanu.
Rozwój przemysłu morskiego oraz transportu rzecznego to szansa dla wielu małych i średnich firm różnych specjalności również regionu Iławy.
 anty-bolszewik
 Iława, Piątek 11-01-2019

39874. 
SZTUKA WIETRZENIA

Mieszkaniec bloku przy Smolki w Iławie poskarżył do nas na treść wywieszki na klatce schodowej. Jest oburzony, że nakazuje się mieszkańcom, by nie pozostawiali otwartych okien na dłuższy czas. Zarządca bloku wyjaśnia całe zamieszanie. Szczegóły w bieżącym wydaniu gazety „Kurier Iławski” na stronie 9. A jak Wy wietrzycie mieszkania?
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 11-01-2019

39873. 
Odnośnie wpisu numer: 39872

Gdy Straż Miejska funkcjonowała to przynosiła straty zamiast zysków. Tak więc argument z pieniędzmi jest absurdalny.
Gdy Straż Miejska funkcjonowała to ten "wasz bród i smród" był na tym samym poziomie co jest obecnie, tylko teraz bardziej zwracacie na to uwagę i siejecie panikę.
Poza tym strażnicy miejscy zostali przecież urzędnikami, którzy mieli pracować w tym zakresie. Niech więc ratusz poprawi teraz ich skuteczność działania.
Straż Miejska w takim małym mieście jak Iława nie jest potrzebna!
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Piątek 11-01-2019

39872. 
Odnośnie wpisu numer: 39870

Macie efekty fatalnej decyzji Rady i poprzedniego Burmistrza Żylińskiego o likwidacji Straży Miejskiej w Iławie.
[...]
Po pierwsze. Żadnych korzyści finansowych dla budżetu miasta, bo nadal od kilku lat trzeba było wydawać tę samą kasę na utrzymanie wszystkich dotychczasowych etatów strażników (czy ktoś wie o co tu chodzi z tym płaceniem za siedzenie...?!).
Po drugie. Na terenie miasta zaniedbanych zostało wiele drobnych ale ważnych i doskwierających mieszkańcom spraw interwencyjnych, więc rośnie nam w Iławie bród i smród. [...]
 Antonio
 Iława, Czwartek 10-01-2019

39871. 
Odnośnie wpisu numer: 39838

Pokaz laserowy kilka razy droższy od tradycyjnych fajerwerków.
Tak wyglądają fakty.
A więc postanowiłem pisemnie zapytać Burmistrza Miasta Iławy, Dawida Kopaczewskiego: co teraz?
Czy podtrzymuje swoją decyzję o zmianie na kilkukrotnie droższe lasery, czy - dbając o finanse miasta - zostanie przy opcji tradycyjnej, tańszej kilkukrotnie...?
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Czwartek 10-01-2019

39870. 
S.O.S.!
Ratujcie nasze dusze, bo smog nas wykończy w Iławie i wielu z nas nie doczeka wiosny.
Jest godz.17:30 na Starym Mieście. Śmierdzące dymy wyciskają łzy i duszą płuca.
Panie Burmistrzu i Pani Vice! Zróbcie w waszej kadencji z tym smogiem chociaż 50-procentowy porządek.
 autochton
 Iława, Czwartek 10-01-2019

39868. 
PO TRAGEDII W KOSZALINIE

Strażacy w całej Polsce prowadzą kontrole w escape roomach.
To następstwo tragicznego pożaru w takim obiekcie, gdzie zginęło pięć nastolatek. Jak wygląda sytuacja w iławskim pokoju zagadek? Przeczytasz o tym w najnowszym wydaniu gazety „Kurier Iławski” (od środy).

https://www.kurier-ilawski.pl/jedynka
 KURIERZY
 redakcja, Środa 09-01-2019

39867. 
Odnośnie wpisu numer: 39849

Może radni [...] bo niektórzy aby się dostać do rady to nawet zachowali się jak [...] na [...].
Bo o co chodzi...? O pieniądze. [...]
 Elżbieta Kowalska, lat 38
 Iława, Środa 09-01-2019

39866. 
Odnośnie wpisu numer: 39859

[Odnośnie wyjazdu z Lidla].
DK16 [ul. Kościuszki] jest zarządzana przez GDDKiA Olsztyn. Po 4 metry w lewo i prawo od pasa drogi jest wyłączone z jurysdykcji miasta. Stąd np., przypominam, była kłótnia czyj jest słup ogłoszeniowy obok poczty, kto ma go sprzątać, odchudzać, itd.
[...]
Moim skromnym zdaniem, brak obwodnicy DK16 dla Iławy jest największą tragedią dla rozwoju i wyglądu tego miasta. Wycięto bowiem wszystkie drzewa, o które mogłyby uderzyć naczepy TIR-ów przejeżdżających przez obszar miasta, bo każda taka kolizja naraża GDDKiA na odszkodowania dla firm transportowych.
Widzicie to: Ostródzka, Niepodległości, Sienkiewicza...? Do tego TIR-y, a na przejściach turyści, dzieci i rowery..!
Burmistrz, który wreszcie załatwi obwodnicę Iławy, powinien mieć tytuł "wielki". Na tacy podaję Wam Radni i włodarze pomysł na Iławę. [...]
 kierowca
 Iława, Wtorek 08-01-2019

39864. 
Odnośnie wpisu numer: 39851

Przeczytaj, zrozum, dopiero się wypowiadaj.
Tej kobiecie nie chodziło o żadne zablokowanie koncertu "Fama Rock", lecz o zorganizowanie - zwłaszcza tej imprezy - w innym miejscu niż amfiteatr w centrum miasta.
Wystarczy, że już od wielu lat mieszkańcy śródmieścia znoszą różnego rodzaju głośne imprezy w amfiteatrze, ale wycie hard-matalowców to już gruba przesada.
Druga kwestia to realizacja przedwyborczych obietnic nowego burmistrza.
"Gdzie są te obiecane konsultacje w sprawach publicznych?!" Właśnie!
 urzędnik z ratusza
 Iława, Wtorek 08-01-2019

39863. 
Podobno w [...] pani radna [...] świeci biustem!?
[...]
A, i podobno śmietanka [...] przy jednym stole z gwiazdą muzyki i sexu!?
 Jasiek
 Iława, Wtorek 08-01-2019
Odp. 
Prezentujemy próbkę codziennego szlamu, który oczywiście ląduje w kanale ściekowym. Niestety tego rodzaju bełkot stanowi większość wpisów. Dramat.

Ps. „Siostro, hełm poproszę!”
 MODERO KURIERO
 KURIER IŁAWSKI, Wtorek 08-01-2019

39862. 
Odnośnie wpisu numer: 39861

Dobre pytanie: co z bonifikatą?
A jak teraz płacić? Zawsze płaciło się w lutym za użytkowanie wieczyste do Starostwa. A teraz jak to ma wyglądać? Użytkownicy wieczyści (z mocy prawa od 1.01.2019 - właściciele) mają czekać na jakiś list ze Starostwa?
Płacić? Nie płacić? Jak to wygląda?
Kurierzy! Przydałby się miniporadnik w środowym numerze lub wypowiedź kogoś ze Starostwa jak sytuacja na chwilę obecną wygląda.
 Tomek
 Iława, Wtorek 08-01-2019

39861. 
Odnośnie wpisu numer: 39809

Panie Przewodniczący Młotek! Panie Burmistrzu Kopaczewski!
Co z bonifikatą dla mieszkańców Iławy?
Z dniem 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się z mocy ustawy w pełne prawo własności tych gruntów.
 księgowy
 Iława, Poniedziałek 07-01-2019

39860. 
Odnośnie wpisu numer: 39854

Ja mam inne obserwacje.
Akurat jeżdżę tym skrzyżowaniem poza godzinami szczytu, czyli rano lub po południu i wieczorem. O wiele szybciej porusza się wtedy, gdy sygnalizacja jest wyłączona.
Zanim wzajemnie się Państwo zagryziecie, proponuję dokonać badania natężenia ruchu z różnych kierunków w różnych godzinach i dostosować włączanie sygnalizacji wtedy, gdy jest potrzebna. Proste i skuteczne. [...]
 kierowca
 Iława, Poniedziałek 07-01-2019

39859. 
Odnośnie wpisu numer: 39858

A może na przyszłość wstawić tutaj rondo?
[...]
Następny cyrk mamy z wyjazdem również z marketu Lidl (Kościuszki).
Tutaj też prosi się o rondo.
 Ormowiec
 Iława, Poniedziałek 07-01-2019

39858. 
Odnośnie wpisu numer: 39854

Także uważam, że wyłączenie świateł koło Kauflandu to skandal.
Pewnie zostaną z ociąganiem ponownie włączone, ale dopiero wtedy, gdy na skrzyżowaniu dojedzie do kilku porządnych zderzeń lub tragicznych wypadków z udziałem pieszych. Tak jak zawsze - Polak będzie mądry po szkodzie.
A jeśli chodzi o to, że kierowcy jadący z obu stron ul. Wyszyńskiego "uznają swe pojazdy za uprzywilejowane"... Oczywiście ich pojazdy nie są uprzywilejowane. Ale jadący tą drogą mają faktycznie pierwszeństwo - świadczą o tym znaki stojące z obu stron skrzyżowania na ulicy Wyszyńskiego i dające jadącym tam kierowcom pierwszeństwo przejazdu. Tak więc wszyscy wyjeżdżający spod Kauflandu jak i ul. Wojska Polskiego muszą im ustąpić pierwszeństwa przejazdu. A więc faktycznie sprawny i szybki wyjazd z tych stron może graniczyć z cudem. Z drugiej zaś strony wprowadzenie tam skrzyżowania równorzędnego bardzo szybko zakorkowałoby doszczętnie ul. Wyszyńskiego, która jest jednak ważną dla miasta trasą przelotową z ruchem o wiele większym niż na ul. Wojska Polskiego.
Gdy nie wiadomo o co chodzi, to chyba jak zwykle chodzi o pieniądze. Pewnie zarządca drogi chce tanim kosztem zaoszczędzić parę groszy na żarówkach do sygnalizatorów oraz energii elektrycznej niezbędnej do ich działania. Szkoda, że równie tanio sobie ceni zdrowie i życie użytkowników tej drogi jak i pieszych... A może władze miasta mogłyby wystąpić do aroganckich zarządców drogi ze stosowną interwencją?
 też kierowca
 Iława, Poniedziałek 07-01-2019

39857. 
Pomysłodawcy ułożenia kostki brukowej na odcinku od Galerii Jazzowej do SP3 - gratuluję. Ślizgawka dziś rewelacyjna.
Zero piasku, zero mylenia o mieszkańcach miasta.
 rodzic
 Iława, Poniedziałek 07-01-2019

39856. 
[...] Plotka niesie, że [...] w Iławie zmianki się szykują i to mimo mrozu coraz goręcej będzie.
Byłem pod ratuszem na sylwestra i oczom swoim nie dowierzałam, że Pan Kopaczewski życzenia ludowi składa. Słabo to wyszło, ale wybaczyć należy się ;)
Piękna posadka dla starego Burmistrza Iławy w Ostródzie, którą pomógł ogarnąć pewien wpływowy poseł PiS z Ostródy. Tak to już w tej polskiej polityce jest. Także Adamie złożyć mandat musisz. Na Twoje miejsce wejdzie do Rady Miasta znana Pani Kasia Dzik. Ale co teraz będzie z Radą Kobiet? Przestanie istnieć?
To straszne, muszę się zacząć pakować. Dobrze, że jestem na emeryturze to mam czas by śledzić co się dzieje w moim mieście. Bo zaczynają się dziać dziwactwa, prostactwa i nic więcej.
No i Rygiel, nasz dinozaur mający powiat, po zdobyciu miasta już dokonał roszady i zaraz się pojawi taka mała zmiana... ;)
 Emerytowany Nauczyciel
 Iława, Niedziela 06-01-2019

39855. 
Odnośnie wpisu numer: 39827

(...) poprzednik na tym stanowisku z Bardzo Dużym dorobkiem jeżeli chodzi o pracę, szkołę i wiedzę.
Natomiast Pani Rogatty cieniutko [...] Języki żadne! No może rosyjskiego liznęła trochę w liceum dla pracujących w Ostródzie i to wszystko. Dobrze, że Burmistrz Adam Żyliński, na którego tak psioczyła, umorzył jej podatki w tamtym roku, bo by się z nich do końca życia nie wygrzebała.
[...]
Do korytka teraz blisko, pieniędzy kobita zarobi. [...]
 ciekawa kawa
 Iława, Niedziela 06-01-2019

39854. 
Wyłączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu przy markecie Kaufland jest nieporozumieniem.
Konia z rzędem temu, kto podczas dużego ruchu na ul. Wyszyńskiego da radę z Kauflandu wyjechać w lewo lub na wprost (w ul. Wojska Polskiego).
Pojazdy na ulicy Wyszyńskiego w jedną i drugą stronę uważają się za uprzywilejowane.
Wyłączenie sygnalizacji, jeśli już, to powinno skutkować odpowiednim uregulowaniem ruchu poprzez oznakowanie, by obowiązywała zasada pierwszeństwa prawej strony, czyli funkcjonować jako skrzyżowanie równorzędne.
 Ormowiec
 Iława, Sobota 05-01-2019

39853. 
Odnośnie wpisu numer: 39851

A ja słucham muzyki np. poważnej, tej zupełnie poważnej, nie operetek itp. więc ja też mógłbym chcieć imprezy miejskiej z taką muzyką.
I co kolego?
Niestety, ale Fama Rock nie wykazywała się frekwencją w poprzednich latach, więc pozostaje ci pogodzić się z faktami i słuchać muzyki w domu albo na konkretnych koncertach, tak jak to robię ja.
 Bach
 Iława, Sobota 05-01-2019

39852. 
Odnośnie wpisu numer: 39846

Pani Mario, zgadzam się z Panią...
Odpowiedź na pani komentarz osoby o nicku "Ace of Spades" mówi sama za siebie - arogancja! Nic z tego, co Pani napisała nie zrozumiał, a przy okazji obraził mieszkańców, którzy tysiącami przychodzą na biesiadę, kabarety i muzykę taneczną.
Nie interesuje mnie co myśli Pan Kopaczewski, ale nie życzę sobie, aby realizując obietnice wyborcze decydował co dla tego miasta jest dobre...
 Jan
 Iława, Sobota 05-01-2019

39851. 
Odnośnie wpisu numer: 39846

Pani Mario, zamiast wszczynać lament proponowałbym aby wczytała się Pani w treść interpelacji radnych Tomaszów. Czytając ze zrozumieniem zarówno interpelację jak i odpowiedź wnioskujemy, że radni chcą spotkać się z burmistrzem, aby zastanowić się nad nową formułą festiwalu.
Według mnie należałoby się zastanowić nad nową lokalizacją festiwalu, nie wykluczając np. hali miejskiej.
Sądząc po Pani opinii, przykre jest, że jest Pani tak anty nastawiona do tego rodzaju imprezy. Chciałbym Pani przypomnieć, że w tym mieście żyje rzesza ludzi w różnym wieku, którzy są zagorzałymi fanami muzyki rockowej.
Iława nie ma żadnej oferty dla młodzieży. I śmiem stwierdzić, że czy to muzyka rockowa czy też może hip-hop, Pani będzie po prostu na "nie". Po tonie Pani wypowiedzi wynika, że z założenia jest Pani na "nie" jeśli chodzi o imprezy dla młodzieży. Nam młodym nie koniecznie odpowiada jazz, disco-polo, biesiada, operetka, kabarety czy Krzysztof Krawczyk. Chcielibyśmy mieć też coś dla siebie.
Burmistrz Dawid Kopaczewski, podobnie jak radni Woźniak i Sławiński realizują deklaracje przedwyborcze.
Poza tym, chciałbym Pani uprzejmie przypomnieć, że muzyka rockowa jest jedną z form kultury i sztuki. Treści przekazywane w tekstach muzyków rockowych to nie "majteczki w kropeczki" tylko często realne i aktualne problemy dotykające współczesny świat i ludzi na nim żyjących. Muzycy rockowi często piszą bardzo osobiste piosenki. Muzyka ta ma melodię jak każda inna.
Rozumiem i szanuję fakt, że Pani akurat ta forma sztuki nie odpowiada, ale proszę też uszanować wszystkich tych, który nie odpowiadają imprezy disco-polo, jazz czy jakieś inne formy występów scenicznych, na które też wydawane są pieniądze podatników.
 Ace of Spades
 Iława, Piątek 04-01-2019

39850. 
Rafał Gaweł, niedawny szef lewackiego Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, czyli tego ośrodka, który w trakcie kampanii wyborczej próbował się dobrać do mnie - został dziś skazany prawomocnie przez sąd na 2 lata pierdla.
Za oszustwa i przekręty groziły mu 4 lata, ale sędzia okazał miłosierdzie.
Miłego monitorowania jakości pryczy w pierdlu!
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Piątek 04-01-2019

39849. 
NOWA PRACA ADAMA ŻYLIŃSKIEGO

Były burmistrz Iławy został wiceprzewodniczącym Związku Gmin „Czyste Środowisko” w Ostródzie. Czy będzie musiał złożyć mandat radnego w Iławie? Kto wszedłby na jego miejsce do rady miejskiej?
Czytaj w gazecie „Kurier Iławski” na stronie 3.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 04-01-2019

39848. 
Odnośnie wpisu numer: 39834

Powiatowy Szpital w Iławie istnieje i pracuje za nasze obywateli pieniądze z podatków. Ma być prawidłowo i dobrze zarządzany, za co odpowiada starostwo powiatowe.
Jest zatem w starostwie i szpitalu kilka osób znanych z imienia i nazwiska, które powinny się tłumaczyć za złe zarządzanie szpitalem, bo nie mamy wątpliwości co do tego, że iławski szpital jest źle zarządzany, a opinie pacjentów są katastrofalne. To, że jest ładny, odremontowany, ma dużo nowych urządzeń, ma procedury - wcale nie uratuje zdrowia czy życia mieszkańców miasta i powiatu.
Urzędnikom i sformatowanym przez nich radnym powiatu wydaje się inaczej, a rzeczywistość skrzeczy.
 HK007
 Iława, Piątek 04-01-2019

39847. 
Odnośnie wpisu numer: 39835

Zachłanność na przywileje, wpływy i władzę nie ma końca!
Gdzie ta kobieta już nie była? Taki osiedlowy woźny, świetliczanka, radna miasta, przewodnicząca komisji, zakusy na wiceburmistrza, morsowanie, łodzie, strażacy - a teraz jeszcze i to. Czyżby leczenie kompleksów?
 Maurycy
 Iława, Piątek 04-01-2019

39846. 
Odnośnie wpisu numer: 39843

To już przestaje być zabawne...
Mam wrażenie, że grupka niedojrzałych ludzi w Radzie Miasta Iławy się dorwała do władzy i chce wydawać publiczne pieniądze bez racjonalnych argumentów.
Panowie radni Tomasz Woźniak i Tomasz Sławiński tupnęli nóżką "chcemy powrotu Famy Rock", a Pan burmistrz na zawołanie odpowiada "trzeba zrobić wszystko, żeby Fama Rock wróciła".
Panie Burmistrzu Kopaczewski! Czy Pan wie ile już razy mieszkańcy ulicy Niepodległości protestowali przeciwko organizacji tej obezwładniającej hałasem imprezy?! Czy rozpoznał Pan ten temat? Gdzie są te obiecane konsultacje w sprawach publicznych?! Czy zapytał Pan mieszkańców śródmieścia o zdanie?! Nie!
Czyżby chciał Pan zrealizować z pieniędzy publicznych [...] tylko obietnice przedwyborcze oraz Panów Woźniaka i Sławińskiego?! Dla mnie zakrawa to na arogancję.
 Maria
 Iława, Czwartek 03-01-2019

39845. 
Odnośnie wpisu numer: 39835

Niech nam żyje, niech nam wyrasta!
Radna Ewa ze Starego Miasta!
 Ormowiec
 Iława, Czwartek 03-01-2019

39844. 
KOCHACIE NIEOZNAKOWANE RADIOWOZY?

Kolejny taki nowiutki okaz trafił do iławskiej komendy policji. Hyundai po cywilnemu będzie po terenie naszego miasta i powiatu śmigał którędy? Ile kosztował? Kto i jak za niego zapłacił?
Czytaj w gazecie „Kurier Iławski” na stronie 2.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 03-01-2019

39843. 
Odnośnie wpisu numer: 39840

Odejście Żylińskiego do Ostródy byłoby jednak nieodżałowaną stratą, choć trudno nie przyznać ci racji. Tylko co z nami, mieszkańcami Iławy będzie, mając takie "kwiatki"?
Kto powstrzyma wzajemną adorację dwóch nowych radnych Tomaszów i nowego burmistrza Dawida w uwielbieniu pustej widowni na Famie Rock?
[...] Ważniejsza jest fanaberia pod własny gust?
Z kolei kto powstrzyma pęd do likwidowania sprawdzonej i bez żadnych podziałów Lotniczej Majówki? itd, itp.
 Maurycy
 Iława, Czwartek 03-01-2019

39841. 
SZUKAŁA MĘŻA, ZNALAZŁA WSPARCIE

Dorota (35 l.) z Iławy nie znalazła miłości w programie „Rolnik szuka żony”, ale zagościła w magazynie TVP 1 „Alarm”. Chodzi o pomoc Kubie, jej choremu synowi.
I ty możesz pomóc! Czytaj gazetę „Kurier Iławski” na stronie 6.
 KURIERZY
 redakcja, Środa 02-01-2019


Strona [ poprzednia 1 2 3 ... 27 28 29 ... 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 220 221 222 ... 387 388 389 następna ] z 389



103130288



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.